YKS Başvuruları Saat Kaçta Bitiyor?Üniversiteye girişte ikinci aşama olarak uygulanan 2018-YKS başvuruları bugün başladı.

Başvuru işlemleri, bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar için Mart 2018 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasından İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapacak adaylar için Mart 2018 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için Mart 2018 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için Mart 2018 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.
ÖSYM YKS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

ÖSYM YKS Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

YKS Kredi Kartı ile Ödeme Yapmak için Tıklayınız

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında, 2018 TYT puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, YKS başvurabilecek.

YKS'ye girme hakkı kazanan adaylardan, YKS'ye başvuru yapmak isteyenlerin, yarından itibaren Mart 2018'ye kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru süresi uzatılmayacak.
YKS başvuruları Mart 2018'de alınacak. YKS sonuçları ise Temmuz 2018'de açıklanacak.

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini ödeyecek. Böylece başvurular tamamlanmış olacak.

Sınav ücreti ödenmeyen başvurular geçersiz sayılacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecek.

ÖSYS KILAVUZU KULLANILACAK

YKS için ayrı bir kılavuz hazırlanmadı. YKS'ye başvuracak adayların 2018 ÖSYS Kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

YKS başvuruları, aday işlemleri sistemi olan https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir başvuru merkezinden yapılabilecek.Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapan adaylar, 3 lira ücret ödeyecek.

YKS'ye katılma hakkı elde eden adaylar, YKS puanına uygun istedikleri sınava katılabilecekler.

HER SINAVIN ÜCRETİ KAÇ LİRA OLACAK?

Sınav ücreti, adayın girmek istediği YKS için güncel tutarlara kılavuz bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Adaylar sınav ücretlerini, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Akbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomisi Bankası, PTT işyerleri ile ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ödemeler" alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırabilecekler.

YKS Başvuru Ücretini Online Ödemek için Tıklayınız

Adayların başvurularını tamamlandıktan sonra bilgilerini, https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kontrol etmeleri, başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden saklamaları gerekiyor.

YKS 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak. Adaylar, girmek istedikleri YKS'nin hepsine aynı merkezde girecekler.Başvuru işlemini internet üzerinden bireysel olarak yapacak adayların, "Başvuru işlemi ÖSYM'ye bildirilmiştir" uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerekiyor. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacak.

Adaylar, başvuru işlemlerini yaptıktan sonra sınav merkezi tercihleri gibi sınava ilişkin bilgilerini başvuru süresi içinde değiştirebilecek. Başvuru süresi tamamlandıktan sonra bu bilgilerde değişiklik yapılamayacak.

Başvuru işlemleri, bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar için Mart 2018'de mesai saati bitiminde, ÖSYM'nin internet sayfasından bireysel başvuru yapacak adaylar için aynı tarihte, saat 23.59'da sona erecek.

Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak adaylar için Mart 2018'de mesai saati bitiminde, ÖSYM'nin internet sayfasındaki "ödemeler" alanından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için Mart 2018'de, saat 23.59'da sonlanacak.