YKS sınavı - ÖSYM sınav takvimi tarihleri 2018ÖSYM'nin sınav takvimi ile tarihini sizlerle paylaşacağız.hemen hemen her gün yeni bir sınavın yapıldığı ÖSYM'de gözler yavaş yavaş YKS sınavına çevrildi.

2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi ÖSYM tarafından açıklandı. Açıklamaya göre YKS başvuruları Haziran'da yapılacak. Mart ayı içerisinde de alınacak. Sınav sonuçları ise Temmuz sonunda... İşte YKS sınav başvuru tarihleri İşte ÖSYM'nin başvuru ve sonuçları açıklayacağı tarihler.

ÖSYM, YKS tarihlerini açıkladı! Başvuru, sınav ve sonuçların açıklanacağı tarihler haberimizin detaylarında İşte YKS tarihleri, Başvuru, sınav ve sonuçların açıklanacağı tarihler…
23-24 Haziran 2018’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 1 Mart-21 Mart 2018’de alınacak. Sınav sonuçları, 31 Temmuz’da açıklanacak.

LYS’nin yerine getirilen Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavı (YKS) ile ilgili son değişiklikler de dün belli olmuştu. Yükseköğretim Kurulu tarafından, yapılan Genel Kurul toplantısında Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili alınan kararlara ilişkin açıklama yapılmıştı.

TARİHLER BELLİ OLDU

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil Sınavı'nın ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verildiği kaydedildi. İkinci oturumda ve Dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmediği belirtildi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacağı kaydedildi. Soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe ve kısıtlamaya gidilmediği belirtilen açıklamada, soru sayısı dikkate alınarak sınav süresinin 135 dakika olarak belirlendiği kaydedildi.

TESTLERE GÖRE SORU SAYILARI

Türkçe: 40
Sosyal Bilimler : Coğrafya (5), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (5), Felsefe (5), Tarih (5)
Temel Matematik: 40
Fen Bilimleri: Biyoloji (6), Fizik (7), Kimya (7)

SÜRE 135 DAKİKAYA ÇIKARILDI

Daha önce açıklanan soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe gidilmedi. 120 soru için sınav süresi 135 dakika olarak belirlendi.

Sosyal Bilimler

• Coğrafya: (5 soru)
• Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: (5 soru)
• Felsefe: (5 soru)
• Tarih: (5 soru)

YKS Giriş Yerleri Belgesi Almak için Tıklayınız