2019 YKS Başvuru Ücretleri Ne Kadar?ÖSYM YKS 2019 sınavına girecek adaylar için şimdiden heyecan sardı. Gelecekte daha iyi bir eğitim almak için oldukça önemli olan YKS sınavına öğrenciler çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.İşte 2019 YKS sınavı,başvuruları ve ücretleri hakkında öğrencilerin merak ettiği tüm bilgilere sinavtakvim.com'dan ulaşabilirsiniz.

TYT puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse YKS'ye başvurabilecek. YKS'ye başvurular, 12 şubat 2019 başlayıp 6 Mart 2019'da sona erecek..Adaylar için geç başvuru tarihi ise 19 Mart 2019 olarak açıklandı.. YKS sınavları 3 ayrı oturum halinde gerçekleşecek. ilk oturum olan tyt temel yeterlilik testi 15 haziran 2019 cumartesi gün ,ydt yabancı dil testi sınavı ve ayt alan yeterlilik sınavı ise 16 haziran 2019 pazar gün yapılacak.. Peki 2019 YKS Başvuru Ücretleri Ne Kadar? İşte detaylar...
3 oturum olan sınavların her biri için öğrenciler 50 tl ücret ödeyecekler..Sadece yks tyt temel yeterlilik testine girecekler 50 tl,ayt alan yeterlilik sınavı ve tyt temel yeterlilik sınavına girenler 100 tl,ydt yabancı dil sınavınada girerlerse toplam 3 oturum için 150 tl ödeyecek.. Adaylar, girmek istedikleri YKS’ye aynı merkezde gireceklerdir.

YKS puan türleri ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına girmek isteyen adayların, TYT’ye ek olarak tercih edecekleri yükseköğretim programları için gerekli olan YKS’lere de girmeleri zorunludur.

Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler vb. durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların YKS'nin tamamında sınava girmeleri yararlarına olacaktır.

Ödeme İşlemleri:Başvurusunu bir Başvuru Merkezinden yapan adaylar, 5,00 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

YKS başvuruları ile sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar; Akbank’ın ATM, tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Halk Bankası ve Ziraat Bankasının ATM ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomisi Bankasının tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla ve tüm PTT işyerlerinden sınav ücretini yatırabileceklerdir. Adaylar, sınav ücretini ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırabilirler.

Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 6 Mart 2019 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 6 Mart 2019 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Ücret ödeme ve geç başvuru için son gün,19 Mart 2019 olup başvuru süresi uzatılmayacaktır.

YKS Sınav ücretleri nereye yatırılacak?

Ziraat Bankası ATM ve İnternet bankacılığı

Halkbank ATM ve İnternet bankacılığı

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı(KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Tüm PTT iş yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

* Sınav başvuru ücreti, ÖSYM’nin İnternet


sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi


kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

*** Yurt dışından sınava başvuran adaylar, sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak


yatıracaklardır.

YKS Başvuru Ücretini Online Ödemek için Tıklayınız


YKS Başvurularının yapılması:

— Bir ortaöğretim kurumunda eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylardan kendi okulu başvuru merkezi olanlar, başvurularını kendi okullarından yapacaklardır.
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı (MEB) bağlı bir ortaöğretim kurumdan mezun olanların/olacakların eğitim bilgileri, MEB e-okul sisteminden elektronik ortamda ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacak, adaylar bu bilgilerini başvuru ekranında görebileceklerdir.

3) MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi bulunanların eğitim bilgileri, MEB e-okul verilerine uyumlu olması amacıyla ekte yer alan Alan/Dal Dönüşüm Tablosu doğrultusunda güncellenmiştir.

— ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı (*) ve eğitim bilgisi bulunan (**) adaylar, başvurularını bireysel olarak İnternet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapacaklardır.— Diğer tüm adaylar (kendi okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) veya eğitim bilgisi bulunmayan/var olan eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar), başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan ekte listesi bulunan başvuru merkezlerinin herhangi birinden yapacaklardır.
* Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.MEB e-okul sisteminde ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi olmayan adaylar ile MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki eğitim bilgisinde değişiklik olanların başvuru için bir başvuru merkezine giderken diploma/mezuniyet vb. öğrenim belgelerinin onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları ve başvuru merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir. Sistemde mevcut eğitim bilgilerinin düzeltilmesi/değiştirilmesi amacıyla Merkezimize gönderilen dilekçeler/belgeler işleme alınmayacaktır.
Sağlık/engel bilgileri hariç tüm bilgi değişiklikleri düzeltmeler, başvuru merkezlerinden veya aday tarafından ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılacaktır.