YKS Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeli?LYS başvuruları bugün başlıyor,LYS Sınavında Nelere Dikkat Edilmeli,LYS Başvuruları için Adaylara Ne Gibi Uyarılar Yapıldı.İşte LYS başvuru rehberi...

İzlemeniz gereken yolu, dikkat etmeniz gereken noktaları, okumak istediğiniz bölüme göre girmeniz gereken sınavların hangileri olduğunu ve hangi sınavdan hangi puanı alacağınızı, hangi bölüm için hangi testlerin daha önemli olduğunu öğrenin.

Üniversiteye giriş sınavlarının ikinci aşaması olan ve yükseköğretim kurumlarının lisans programlarını tercih etmenizi sağlayacak Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girebilmeniz için yapacağınız başvurular bugün başlıyor. Süreniz Nisan 2018 gece yarısı bitecek. Bu sınavlara başvurularda adaylar her yıl benzer hataları yapıyor. Puan oluşturmayacağı halde yanlış sınavlara başvuruyor, hatalı sınav tercihlerinde bulunuyor. Oysa LYS'lere girme nedeniniz okumayı istediğiniz lisans bölümleri için gereken puanları elde etmek. Eğer sınavınızı hatalı seçerseniz bu hakkınızı yitirirsiniz. Bu yüzden LYS'lerde doğru başvuru yapmak, doğru bir tercih listesi hazırlayabilmeniz için gereken ilk adımı atmanızı sağlayacak. Sınavların sayısının çokluğu, değişen puan türleri, tercih yapacak puana sahip olabilmek için girilmesi şart olan sınav sayısının bilinmemesi adayların hata yapmalarının en önemli nedenlerinin başında geliyor. Oysa hangi sınavlara girdiğinizde hangi puanlara sahip olacağınızı bilmeniz gerekiyor. Böylece ne paranızı ne de emeğinizi boşa harcamış olursunuz.

Yazı dizimizde sizlere LYS'ler için izlemeniz gereken yolu, dikkat etmeniz gereken noktaları, okumak istediğiniz bölüme göre girmeniz gereken sınavların hangileri olduğunu ve hangi sınavdan hangi puanı alacağınızı, hangi bölüm için hangi testlerin daha önemli olduğunu anlatacağız. Bu yazı dizimizi takip ederek hatalı bir başvuru yapmayı da engellemiş olacaksınız.ÖZEL YETENEK KALKTI, SONRA GERİ GELDİ

Gençler her yıl sınava sayılı günler kala YÖK ve ÖSYM'nin yaptığı "puan değişiklikleri" yüzünden kötü sürprizlerle karşılaşıyor. Bu yıl da Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başvuruları öncesinde yayımlanan ÖSYS Başvuru Kılavuzu'nda aynı şey oldu. YGS puanları ile başvuru yapılan ve üniversitelerin kendi düzenledikleri özel yetenek sınavları ile öğrenci alan iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı bölümlerine bundan sonra "özel yetenek sınavı" ile değil Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanları ile öğrenci alınacağı kılavuzdaki puan değişikliğinden anlaşıldı. Artık bu bölümlere merkezi yerleştirme yapılacaktı.

Sınavlara sayılı günler kala ortaya çıkan bu değişiklikten ne üniversitelerin ne de öğrencilerin haberi vardı. Kendilerini YGS için hazırlamış LYS'lere girmeyi hiç düşünmeyen gençler bu puan değişikliği yüzünden büyük hayal kırıklığı yaşadı.

MİMAR SİNAN VE MARMARA İTİRAZ ETTİ

Üniversiteler talepleri olmamasına rağmen yetenek sınavları ile öğrenci aldıkları bu bölümlerin artık LYS puanları ile öğrenci alacağını gençlerle birlikte bizler haber yapınca öğrendi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi bu karara itiraz etti ve YÖK'e bu iki bölüme özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmasına devam edilmesi teklifinde bulundu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin bu bölümler için neden özel yetenek sınavlarının gerekli olduğuna ilişkin hazırladığı rapor geçtiğimiz Mart'ta yapılan YÖK Yürütme Kurulu toplantısında görüşüldü. Toplantıda yükseköğretim kurumları bünyesinde endüstri ürünleri tasarımı ile iç mimarlık bölümlerine merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmasına ilişkin YÖK'ün geçtiğimiz yıl kasım ayında aldığı karar iptal edildi.

Bu kararla birlikte bu iki bölüm tıpkı önceden olduğu gibi bu yıl da özel yetenek sınavı ile öğrenci alacak. Bu bölümlerde okumayı planlayan gençlerin LYS'lere girme zorunluluğu böylece ortadan kalktı.

BAZI BÖLÜMLERDE KALKTI

Ancak bu puan türü değişiklikleri sadece bu iki bölümü kapsamıyor. Bu iki bölüm yine özel yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam edecek ancak daha birçok bölüm için LYS puanları ve merkezi yerleştirme şartı sürüyor. Örneğin iç mimarlık bölümü için özel yetenek sınavı geri geldi ama iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü için aynı şey geçerli değil. Bu bölüm LYS puanlarından Türkçe-Matematik TM-1 puanına göre bu yıl öğrenci alacak.BÖLÜMÜNÜZÜ KONTROL EDİN

Özel yetenek sınavları ile öğrenci alan iç mimarlık ve çevre tasarımı, görsel iletişim, iletişim ve tasarım, sanat tasarımı ya da yönetimi gibi bölümler bu yıl LYS puanları isteyecek. Bu bölümlerde okumak isteyenler LYS'lere girmek zorunda. Okumak istediğiniz bölümlerde yaşanan puan değişikliklerine mutlaka dikkat etmelisiniz. Hangi programlarda nasıl değişiklik olduğunu sayfamızda yer alan tablodan görebilirsiniz.BİRÇOK BÖLÜMDE PUAN DEĞİŞİKLİĞİ

Bu yılın üniversite tercihlerinde adayları yalnızca özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan bölümlerdeki değişiklikler beklemiyor. YGS puan türüyle öğrenci alan bazı programlarda da değişiklik var. Turizm İşletmeciliği gibi YGS puanıyla öğrenci alan bazı bölümler artık LYS puanı ile öğrenci alacak.

Değişiklikler bununla da sınırlı değil. Hukuk gibi LYS puanıyla öğrenci alan bazı programlarda da istenen puanlar değişti. Örneğin hukuk fakültelerine TM-2 puanı ile öğrenci yerleşirken bu yıl bu fakülteler TM-3 puanı ile öğrenci alacak. Bu sınavdaki bazı testlerin ve soruların ağırlıklarının değişmesi anlamına geliyor. Bazı sorular artık daha önemli oldu. Bu yüzden okumak istediğiniz bölümlerdeki puan değişikliklerini dikkate almanız gerekecek.

İKİ HAFTA SONUNDA SINAVLAR BİTECEK

HER yıl olduğu gibi bu yıl da 5 oturum halinde gerçekleştirilecek Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) iki hafta sonunda tamamlanacak.

2018 LYS sınav tarihleri

-Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-4 Sosyal Bilimler: Haziran 2018

-Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-1 Matematik: Haziran 2018

-Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-5 Yabancı Dil: Haziran 2018

-Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-2 Fen Bilimleri: Haziran 2018

-Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-3 Edebiyat-Coğrafya: Haziran 2018

LYS başvuruları Nisan 2018'de alınacak. LYS sonuçları ise Temmuz 2018'de açıklanacak.
2018 LYS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2018 LYS Başvuru İşlemleri için Tıklayınız