YKS Rehberi 2019YKS için geri sayım başladı...

Gençlerin geleceklerine yön veren sınav olarak gördükleri YKS için geri sayım başladı. Uzmanlar, son günlerde adayların yeni konu öğrenmeye çalışmamaları ve sınav kaygısını azaltmaya yönelik çalışmalar yapmaları gerektiğini belirtiyor.

Adayların en az bir yıl süreyle hazırlandıkları YKS Sınavları Haziran'da başlıyor. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rehberlik uzmanları adayların, sınava günler kala yeni konu öğrenmeye çalışmamaları gerektiğini belirterek, "Kapsamlı ve geniş konuların öğrenilmeye çalışılması konunun öğrenilmesini sağlamayacağı gibi, mevcut bilgilerle ilgili kafa karışıklığı yaşanmasına da neden olur" dediler.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet ve Rehberlik Uzmanı Dilara Polat, sınav öncesinde ve sınav sırasında adayların dikkat etmeleri gerekenleri şöyle sıraladı:

Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesi ve fotoğraflı özel kimlik belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Sınavdan bir gün önce beslenme ve uyku düzeninizde Radikal bir değişikliğe gitmeyin. Alışkanlıklarınızı koruyun.

Sınav gününden önce sınav merkezini görmenizde fayda bulunuyor.

Sınav saatinden en az yarım saat önce sınava gireceğiniz merkezde olmanız gerekiyor.

Sınava başlamadan önce dağıtılan optik okuyuculardaki bilgilerin size ait olup olmadığını mutlaka kontrol edin, yanlış bir bilgi varsa bunu sınav gözetmenlerine iletin.

Sınav görevlilerinin sınav içeriği ve süreciyle ilgili tüm uyarılarını dinleyin.

Soruları çözmeye başlamadan önce kitapçığı hızla kısa bir şekilde inceleyin. Size zor gelen bölümü sona bırakın. Örneğin YKS'de geometride zorlanacak öğrencilerin matematik testinden başlamaları hem motivasyon hem de zamanı doğru kullanmak açısından faydalı olacaktır.

Dikkat dağınıklığının önüne geçmek için sınav süresi boyunca, başınızı kaldırmak, su içmek gibi kısa molalar verin.

Zorlandığınız sorularda ısrarcı olmayın. Bu soruların yanına işaret koyarak tüm testleri bitirdikten sonra bu sorulara geri dönün.

Gurur günümüz

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesinde mezuniyet heyecanı yaşanıyor. 2011 yılında öğrencilerini alan üniversite ilk lisans mezunlarını bu yıl Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesiyle veriyor

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesinin 4 yıl gibi kısa süre içinde büyük gelişme gösterdiğini belirten İKBU Rektörü Prof. Dr. Çağrı Erhan, "Bilindiği gibi üniversitemizin öğrenim dili İngilizce. Öğrencilerimizin bir yıl hazırlık görmeleri nedeniyle diğer fakültelerimiz önümüzdeki yıl mezun verecekler. Bu yıl öğrenim dili Türkçe olan Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültemizin ilk öğrencilerini mezun etmenin haklı gururunu yaşıyoruz" dedi.

Mezun öğrencilerin başta Altınbaş şirketler grubu olmak üzere sektörün önde gelen kurumlarında iş imkanına kavuşacaklarını belirten Prof. Dr. Çağrı Erhan, Co-Op projesi kapsamında öğrencilerin mezun olmadan önce iş dünyasını yakından tanıdıklarını söyledi.

Prof. Dr. Çağrı Erhan, pek çok bölümün iş dünyasının önemli markalarıyla Co-Op anlaşmaları bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: "Bu anlaşmalar çerçevesinde öğrencilerimiz derslerinin önemli kısmını ilgili şirketlerde uygulamalı eğitimle alıyor. 6 aylık uzun stajlar yapan öğrencilerimiz üstelik öğrenim süresini de uzatmıyor. Mezunlarımız diplomalarını aldıkları gün iş dünyasına hazır oluyor. İlk olarak bu yıl mezun vereceğimiz GSTF Takı Tasarımı bölümü öğrencileri derslerinin önemli bir kısmını Altınbaş Holdinge bağlı Onsa Rafineri'de açılan dersliklerde gördüler. Fabrikada düzenlenen atölyelerde öğlene kadar teorik dersler alan öğrenciler, öğleden sonraları ise doğrudan üretim ve tasarım süreçlerinin içerisinde bulundular. Mezunların yüzde 50'sine iş garantisi verilen bölüm, yarının dünyasının mücevher tasarımcılarını yetiştirmeye devam edecek."

Mesleğini tanı

ULUSLARARASI TİCARET

Programın amacı; küresel, saygın, ilkeli ve bilimsel bir eğitim ortamında, dünyadaki ve çevresindeki gelişmeleri anlayıp yorumlayabilen entelektüel ve lider nitelikli uluslararası yöneticiler ve uzmanlar yetiştirmek, akademik araştırmalar ile bilgi üretimine katkıda bulunmak ve paydaşlarına ve topluma yarar sağlayıcı hizmetler vermektir.

Uluslararası Ticaret Bölümü müfredatında işletme, ekonomi ve hukuk alanlarına ait temel dersler (Mikroiktisadın Temel İlkeleri, Makroiktisadın Temel İlkeleri, Yönetim ve Organizasyon, Yönetim Muhasebesi, Finansal Muhasebe, Hukukun Temel İlkeleri, Ticaret Hukukunun Temel Esasları gibi) ve Uluslararası Ticaret alanına özel uygulama ağırlıklı dersler (İhracat ve İthalat Yönetimi, Risk ve sigorta, E-ticaret gibi) yer almaktadır.

Programı tercih edecek gençlerde; sosyal, insan ilişkileri güçlü, takım çalışmasının önemini bilen; kendini geliştirmeye açık; çok yönlü, eleştirel ve eyleme dönük düşünebilen; dünyadaki ve çevresindeki gelişmeleri algılayabilen, kararlı ve açık fikirli olmak gibi özellikler beklenir.

Uluslararası Ticaret Programını tamamlayan kişiler, İşletme ve Ekonomi alanlarındaki teorik donanımları ile akademik dünyada ilerleyip üniversitelerde ve farklı araştırma kurumlarında öğretim üyesi/araştırmacı olarak çalışabilecekleri gibi, uluslararası işletmelerin ithalat, ihracat, muhasebe, finans, üretim, personel, pazarlama, satış, araştırma, insan kaynakları ve diğer bölümlerinde; ticaret ve sanayi odalarında; ihracat birliklerinde; Dış Ticaret Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı ve T.C. Merkez Bankası gibi kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda uzman veya yönetici olarak çalışabilirler.

Azı yarar çoğu zarar

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar, sınav kaygısının öğrencilerin gerçek performanslarını ortaya koymalarını engellediğini belirterek, sınav kaygısıyla baş etmenin büyük önem taşıdığını söyledi.

Sınav kaygısının öğrenciden öğrenciye değiştiğini belirten Doç. Dr. Koçkar, "Bazıları aşırı derecede etkilenir ve işlevsiz hale gelirken, bazıları o denli etkilenmez ve sadece birkaç semptom gösterirler. Birçok araştırmacı biraz kaygının öğrencileri olumlu yönde etkilediği konusunda hem fikirdirler çünkü bu öğrenciyi göreve yönlendirir ve tetikte tutar. Ancak aşırı kaygı öğrenci için zarar verici olabilir çünkü zihinsel engeller yaratır" dedi.

Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar, kaygının düşüncelerden kaynaklandığını, olumsuz düşüncelerin olumsuz duygulara neden olduğunu belirtti.

Bunları düşünmeyin

Sınav kaygısını pekiştiren olumsuz düşünceler aşağıdaki biçimde ortaya çıkabilir:

"Sınava hazır değilim";

"Sınava hazırlanmak için gerekli zamanım yok";

"Bu konuları anlayamıyorum, aptal olmalıyım."

"Biliyorum bu sınavda başarılı olamam."

"Sınav kötü geçecek"

"Çok fazla konu var, hangi birine hazırlanabilirim ki?"

Yardımcı cümleler

"Yapmam gereken nedir?"

"Yeterli zamanımın olmadığı doğru, ancak olan zamanımı en etkili şekilde nasıl kullanabilirim?"

"Tüm materyalleri çalışamasam bile, önemli bölümlere öncelik vererek sınava hazırlanabilirim, hiç olmazsa bu bölümlerden puan kazanırım."

"Hangi sorular sıklıkla soruluyor, onlardan başlamalıyım."

"Takıldığım yerler olabilir, bilenlere soracağım ve yardım alacağım."

"Elimden geleni yaparak ilerlediğimi ve daha iyi olduğumu göstereceğim."

"Diğer öğrenciler de gergin ve telaşlı. Ben de kendimi kontrol edebilir ve başarılı olabilirim."

"Duygularım kontrolüm altında, başarabilirim."

YKS SONUÇLARI NASIL KULLANILACAK?

YKS'de 180 ve üzeri puan alanlar, YKS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan lisans programlarını ve ön lisans programlarını tercih edebilecekler. YKS'de 180 ve üzeri puanı olmayan adayların; sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları, açık öğretim programları ve TYT puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacak. Bu adayların YKS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları olmayacak.


YKS sonuçları ise Temmuz 2018'de ÖSYM'nin sonuc.osym.gov.tr adresinden açıklanacak.

TYT YKS net puan hesaplama programı indir

YÖK sanal tercih rehberi indir

TYT YKS başarı sırası hesaplama sihirbazı Tıkla İndir