2019 YKS Başvurusu için Gerekli BelgelerYKS başvuru belgeleri nelerdir,YKS başvuruları nasıl yapılır, 2019 YKS başvurusu nasıl yapılacak? İşte ayrıntılar...

YKS başvuruları 12 şubat-6 Mart 2019'da alınacak. YKS sonuçları ise 18 Temmuz 2019'da açıklanacak.

2019 yılı üniversiteye giriş sınavı olan YKS başvurusu için gerekli belgeler ve yapılması gerekenler:

YKS’ye başvurduğunuzdan bu başvuru için başvuru formuna ihtiyacınız yoktur.

YKS için ayrı bir başvuru kılavuzu yayınlanmayacaktır. 2019 ÖSYS kılavuzunda gerekli bilgiler yer almaktadır.

Banka ödemenizi yaptıktan sonra alacağınız dekontu saklayın, başvuru merkezine giderken kimliğinizle birlikte yanınızda götürün.

Başvuru merkezleri: Liseler ve ÖSYM başvuru merkezleridir.

2019 YKS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

2019 YKS Başvuru İşlemleri için Tıklayınız

2019 YKS başvuruları nasıl yapılıyor?

2019 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında Merkezimiz tarafından yapılan 2019 TYT sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse YKS başvuru yapabileceklerdir.

YKS'ye girme hakkı kazanan adaylardan, YKS'ye başvuru yapmak isteyenlerin, 12-şubat-6 Mart 2019 tarihleri arasında YKS başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvuru süresi uzatılmayacaktır.geç başvuru tarihi 19 mart 2019 dur

YKS için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. 2019 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, YKS de dâhil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adaylar, başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemelidir.

YKS başvuruları İnternet aracılığıyla bireysel olarak aday işlemleri sisteminden (ais.osym.gov.tr ) veya herhangi bir Başvuru Merkezinden yapılabilecektir. Başvurusunu bir Başvuru Merkezinden yapan adaylar, 5,00 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

YKS'ye Adaylar; Akbankın ATM, tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Halk Bankası ve Ziraat Bankasının ATM ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomisi Bankasının tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla ve tüm PTT işyerlerinden sınav ücretini yatırabileceklerdir. Adaylar, sınav ücretini ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırabilirler.

YKS Başvuru Ücretini Online Ödemek için Tıklayınız

YKS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

1) Hangi YKS'ye girmek istediklerine karar vermeleri ve YKS puan türlerinin hesaplanmasını sağlamaları önerilir.)

2) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvuru işlemlerini yapmak

3) Sınav ücretini yatırmak

4) Başvuru tamamlandıktan sonra başvuru süresi içinde başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden kontrol etmek, başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklamak

YKS 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Adaylar, girmek istedikleri YKS'ye aynı merkezde gireceklerdir.

Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler vb. durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2019-YKS sınavına girmeleri yararlarına olacaktır.

Adayların hangi YKS'ye gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvuru işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Başvuru işlemini İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı.” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir. Adaylar, başvuru işlemi sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalıdır. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvuru işlemlerini bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacaktır.

Başvuru Merkezleri başvuruları, resmî iş günlerinde ve mesai saatleri içinde alacaklardır. Adayların başvuru için başvuru merkezlerine şahsen gitmeleri ve nüfus cüzdanları veya süresi geçerli pasaportları ile doldurulmuş Aday Başvuru Formlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Başvuru Merkezi aracılığı ile başvuru işlemi yapan adaylar, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinde yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan ONAY KODUNU görevliye bildireceklerdir. Görevli tarafından onay kodu sisteme girildikten sonra başvuru işlemi yapılacaktır. Onay kodu girilmeyen başvurularda sınav ücreti yatırılamayacağı için başvuru geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir.

Adaylar, başvuru işlemlerini yaptıktan sonra sınava ilişkin bilgilerini (sınav merkezi tercihi vb.), başvuru süresi içinde (12 Şubat-6 Mart 2019 tarihleri arasında) ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile değiştirebileceklerdir. Başvuru süresi tamamlandıktan sonra bu bilgilerde değişiklik yapılamaz. Merkezimize gönderilen değişiklik/düzeltme taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

Başvuru işlemleri ve ödeme işlemleri, bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar için 6 Mart 2018 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasından İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapacak adaylar için 6 Mart 2018 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. (geç başvuru tarihi 19 mart 2019)

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücreti ödenmeyen başvurular geçersiz sayılacak, adayların bina/salon atamaları yapılmayacak ve bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için Mart 2019 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için Mart 2019 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

YKS Başvuru Ücretini Online Ödemek için Tıklayınız

Adaylar, başvuru işlemini tamamladıktan sonra YKS başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeli ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmelidir.
YKS