Özel yetenek sınavına sadece YKS tercihleri için mi girilecek?Bu yıl YKS puanı ile öğrenci alan bazı bölümlerde puan türü değişikliği yapıldı. YKS puanı ile Üniversite girişi yapacak olan bazı öğrencilerin istedikleri bölümlerden dolayı YKS'ye de girmeleri gerekecek.

PUAN TÜRLERİ DEĞİŞTİ

Bu yıl TYT puanı ile öğrenci alan bazı bölümlerde puan türü değişikliği yapıldı. Yapılan değişikliklere göre İlahiyat bölümleri TYT puan türünden sözel puan türüne, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği tyt puan türünden sayısal puan türüne, beden eğitimi ve spor öğretmenliği tyt puan türünden eşit ağırlık puan türüne, kimya öğretmenliği tyt puan türünden sayısal puan türüne, okul öncesi öğretmenliği tyt puan türünden sözel puan türüne, özel eğitim öğretmenliği tyt puan türünden sözel puan türüne geçti.

ÖZEL YETENEK İLE ÖĞRENCİ ALAN BÖLÜMLER ARTIK LYS İLE ALACAK

Belirtilen bölümlere girmek isteyen öğrenciler TYT'de 180 puan barajını geçerek YKS'ye girecekler. Aynı şekilde özel yetenek ile öğrenci alan iç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı bölümleri de artık YKS puanı ile öğrenci alımı yapacak.