YKS puanı kaç yıl geçerli?Bize bu konuda çok soru geliyor. “Geçen yıl aldığım YGS-LYS puanını bu yıl kullanabiliyor muyum?” ya da “TYT YKS puanları kaç yıl geçerli?” gibi sorular geliyor.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı kaç yıl geçerli olacak? TYT puanı kaç yıl geçerli dir?

TYT puanları sorgulama yapmak için tıklayınız

TYT YKS net puan hesaplama programı indir

YÖK sanal tercih rehberi indir

TYT YKS başarı sırası hesaplama sihirbazı Tıkla İndir

Yeni üniversiteye giriş sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın birinci basamak sınavı olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının geçerlilik süresi 2 yıl olacak. YKS‘deki radikal değişikliklerden birisi de TYT puanının geçerlilik süresinin 2 yıl olmasıdır. Daha önceki üniversiteye giriş sınavlarında hiçbir sınavın sonucu iki yıl geçerli olmamıştı.

“TYT puanı kaç yıl geçerli” sorusunun yanıtı 2 yıldır. Fakat her TYT puanı 2 yıl geçerli olmayacaktır. TYT puanının 2 yıl geçerli olması için elde edilen puanın 200 ve üzeri olması gerekmektedir. Yani ancak TYT’de 200 ve üzeri puan alan adaylar, bu puanlarını sonraki yıl da kullanabilecek. İki yıl üst üste TYT’ye giren aday hangisinden daha yüksek TYT puanı almış ise tercih sürecinde o sonucu kullanabilecek.

Bir Önceki Yılın Puanı, Bir Sonraki Yıl Nasıl Sıralanacak?

200 ve üzeri TYT puanının bir sonraki yıl da geçerli olacağının açıklanması ile bir önceki yıl elde edilen puanın, bir sonraki yılda aynı sıralamaya karşılık gelmeyecek olmasının karışıklığa neden olabileceği akıllara gelmişti. Ancak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yapılan sonraki açıklamalar bu konuya açıklık getirdi.

YÖK, bir önceki yılda alınan puanın bir sonraki yılda kullanılmasını yapacağı bir dönüştürme işlemi ile çözeceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; adayın başarı sırası referans alınarak, adayın sınava girdiği yıl aldığı puan, bir sonraki yıldaki başarı sırasına karşılık gelen puana dönüştürülecek. YÖK, yapacağı bu dönüşümle farklı yıllarda sınava giren adaylar için hak kaybı yaşanmayacağını ve adil bir planlama yapılmış olacağını belirtti.

11. Sınıf Öğrencileri TYT’ye Girebilecek Mi?

Bu makaleyi kaleme aldığımız tarih itibari ile YÖK bu konuda henüz bir açıklama yapmadı. Fakat 200 puan ve üzeri TYT puanlarının bir sonraki yılda da geçerli olacak olması, lise 3. sınıf yani 11. sınıfta olan üniversite adaylarının da YKS’nın ilk basamak sınavı olan TYT‘ye girebileceğine işaret ediyor. Zira bu tür sınavların genel kuralı, mezun ve sınavın yapılacağı tarihte mezun olabilecek adayların başvuru yapabilmesi şeklindedir. Buradan hareketle 11. sınıf öğrencileri 2 yıl sonra mezun olabilecek durumdadır ve alabilecekleri 200 ve üzeri puanlarını mezun oldukları yıl kullanabilmektedirler.

Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmış değil, fakat YKS Servisi rehberlik uzmanları olarak bizim kanaatimiz 11. sınıf öğrencilerinin de TYT’ye girebileceği şeklindedir. Eğer bu konuda bir açıklama yapılmaz ise, ÖSYM tarafından yayınlanacak ilk TYT Başvuru Kılavuzu’nda bu durum da netlik kazanacaktır.

Öngördüğümüz gibi 11. sınıfların da TYT’ye girebilmezi ise sınav hazırlığına adapte olma ve konsantrasyon açısından önemli bir adımdır. Bir sonraki yıl da TYT’ye girebilme rahatlığı ile sınava giren 11. sınıf öğrencisi daha iyi performans çıkartabileceği gibi, üniversite sınavlarının ciddiyetini henüz kavrayamamış adaylar da 11. sınıfta sınava girerek bu konuda anlamlı bir deneyim yaşayabileceklerdir.

Yine 11. sınıfta TYT‘ye girelebilmesi halinde bazı adaylar da 11. sınıfta TYT’ye ciddi şekilde hazırlanarak, 12. sınıfta da YKS ikinci basamak sınavlarına hazırlanarak vaktini daha verimli ve rahat kullanabilecektir.

“TYT puanı kaç yıl geçerli” sorusunun yanıtı üniversite hazılık süreciyle ilgili birçok konuyu etkilemektedir. “TYT puanı kaç yıl geçerli” sorusunun yanıtının işaret ettiği gibi 11. sınıf öğrencilerinin de TYT’ye girebilecek olması halinde, adayların sınav kaygısını yönetme becerilerini de artacaktır.

YKS puanı kaç yıl geçerli? yorumları

  • Image Description
    Misafir
    24.06.2019

    TYT sınavına girildikten sonraki sene de kayıt yaptırmadığı durum sağlık raporu ile bir sonraki seneye ertelenebilir mi?