ÖSYM YKS Sınav Ücreti Ne Kadar 2018?ÖSYM YKS Sınav Ücreti Ödemek için Tıklayınız

2018 YKS Sınav ücreti, adayın girmek istediği her bir YKS için 40 lira olarak belirlendi. Adaylar sınav ücretlerini, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Akbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomisi Bankası, PTT işyerleri ile ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ödemeler" alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırabilecekler.Güncel ödeme tutarları kılavuzda yer alacaktır.

YKS Başvuru Ücretini Online Ödemek için Tıklayınız

YKS başvuruları nasıl yapılır? İşte ÖSYM'den yapılan uyarı...

Üniversiteye girişte ikinci aşama olarak uygulanan 2018 YKS başvuru tarihi bugün başladı. ÖSYM, YKS başvurusu yapanları https://ais.osym.gov.tr internet adresinden bilgilerini kontrol etmeleri konusunda uyardı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında, 2018 TYT puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, YKS'ye başvurabilecek. YKS'ye girme hakkı kazanan adaylardan, YKS'ye başvuru yapmak isteyenlerin, bugünden itibaren Mart 2018'ya kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru süresi uzatılmayacak.

YKS Haziran'da yapılacak. Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini ödeyecek. Böylece başvurular tamamlanmış olacak. Sınav ücreti ödenmeyen başvurular geçersiz sayılacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecek.

YKS BAŞVURULARI İÇİN SON GÜN NİSAN 2018

YKS'ye başvuracak adayların 2018 ÖSYS Kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekiyor. YKS başvuruları, aday işlemleri sistemi olan https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir başvuru merkezinden yapılabilecek. Başvurusunu bir başvuru merkezinden yapan adaylar, 5 lira ücret ödeyecek. YKS'ye katılma hakkı elde eden adaylar, YKS'den, hesaplanmasını istedikleri puanına uygun istedikleri bölümleri tercih edecekler.

YKS ONLİNE BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Adayların başvurularını tamamlandıktan sonra bilgilerini, https://ais.osym.gov.tr internet adresinden kontrol etmeleri, başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden saklamaları gerekiyor. YKS 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak. Adaylar, girmek istedikleri YKS'nin hepsine aynı merkezde girecekler.

Başvuru işlemini internet üzerinden bireysel olarak yapacak adayların, "Başvuru işlemi ÖSYM'ye bildirilmiştir" uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerekiyor. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacak.Adaylar, başvuru işlemlerini yaptıktan sonra sınav merkezi tercihleri gibi sınava ilişkin bilgilerini başvuru süresi içinde değiştirebilecek. Başvuru süresi tamamlandıktan sonra bu bilgilerde değişiklik yapılamayacak.

Başvuru işlemleri, bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar için Mart 2018'de mesai saati bitiminde, ÖSYM'nin internet sayfasından bireysel başvuru yapacak adaylar için aynı tarihte, saat 23.59'da sona erecek. Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak adaylar için Mart 2018'de mesai saati bitiminde, ÖSYM'nin internet sayfasındaki "ödemeler" alanından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için Mart 2018'de, saat 23.59'da sonlanacak.

2018 YKS BAŞVURULARI DİKKAT!

Başvuru Merkezleri başvuruları, resmî iş günlerinde ve mesai saatleri içinde alacaklardır. Adayların başvuru için başvuru merkezlerine şahsen gitmeleri ve nüfus cüzdanları veya süresi geçerli pasaportları ile doldurulmuş Aday Başvuru Formlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Başvuru Merkezi aracılığı ile başvuru işlemi yapan adaylar, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinde yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan ONAY KODUNU görevliye bildireceklerdir. Görevli tarafından onay kodu sisteme girildikten sonra başvuru işlemi yapılacaktır. Onay kodu girilmeyen başvurularda sınav ücreti yatırılamayacağı için başvuru geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir.

Adaylar, başvuru işlemlerini yaptıktan sonra sınava ilişkin bilgilerini (sınav merkezi tercihi vb.), başvuru süresi içinde (Mart 2018 tarihleri arasında) ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile değiştirebileceklerdir. Başvuru süresi tamamlandıktan sonra bu bilgilerde değişiklik yapılamaz. Merkezimize gönderilen değişiklik/düzeltme taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücreti ödenmeyen başvurular geçersiz sayılacak, adayların bina/salon atamaları yapılmayacak ve bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

HEPSİNE AYNI MERKEZDE GİRECEKLER

YKS 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak. Adaylar, girmek istedikleri YKS'nin hepsine aynı merkezde girecekler.

Başvuru işlemini internet üzerinden bireysel olarak yapacak adayların, "Başvuru işlemi ÖSYM'ye bildirilmiştir" uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerekiyor. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu olmayacak.

Adaylar, başvuru işlemlerini yaptıktan sonra sınav merkezi tercihleri gibi sınava ilişkin bilgilerini başvuru süresi içinde değiştirebilecek. Başvuru süresi tamamlandıktan sonra bu bilgilerde değişiklik yapılamayacak.

Başvuru işlemleri, bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar için Mart 2018'de mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasından bireysel başvuru yapacak adaylar için aynı tarihte, saat 23.59'da sona erecek.

Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak adaylar için Mart 2018'de mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasındaki "ödemeler" alanından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için Mart 2018'de, saat 23.59'da sonlanacak.

ÖSYM YKS Başvuru Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

ÖSYM YKS Başvuru İşlemleri için Tıklayınız