ÖSYM sınavlarına ehliyetle girilir mi?ÖSYM Başkanı, Sınava kimlik kartı olarak nüfus cüzdanınızın aslı veya süresi geçerli pasaport ile geliniz. Sınava ehliyet ve diğer kimliklerle kesinlikle gelmeyiniz. Giriş belgelerinizde yazılı olan yasaklı araç-gereç ve yiyecekleri sınav yerine getirmeyiniz. dedi.

YKS sorularıyla ilgili en büyük eleştiriyi, "Kolay ve adayları farklılaştıracak derecede ayırt edici sorulardan oluşmuyor" oluşturdu. Zaten sınav sonuçlarında da bunu görmüştük. Adaylar yüksek puan almış ama başarı sıraları düşmüştü. YGS'nin bu "kolaylığının" ardından adaylar da sosyal medyada "LYS'de ayırt edici, adayları farklılaştırıcı sorular sorun. Çalışanla çalışmayanı ayırt edecek soru istiyoruz" diye ÖSYM'yi mesaj yağmuruna tuttu.

YKS'ye sayılı günler kala en çok merak edilen de "soruların niteliği" oluyor. Hem adaylar hem de eğitimciler "YKS soruları kolay mı yoksa adayları ayırt edecek, farklılaştıracak mı?" sorusunun yanıtını merak ediyor. Biz de bu soruyu ÖSYM Başkanı'na sorduk.İşte gelen cevap;

"YKS bir sıralama sınavıdır. Önemli olan adayların adil biçimde sıralanmasıdır. Soruların güçlüğü ve ayırt ediciliği buna katkı sağlar. 2018 YKS soruları, TYT barajını geçen adayları üniversite kontenjanlarına yerleştirecek uygun puanları alacak biçimde farklılaştıracaktır."

İşte Başkan'ın sorularımıza verdiği yanıtlar:

TAMAMEN LİSE MÜFREDATINA UYGUN: Sınav soruları tamamen lise müfredatına uygun olarak hazırlanmaktadır.

ALAN ÖĞRETMENLERİ DE SORU HAZIRLADI: Soru havuzunu genişletirken bu yıl öğretim üyeleri yanında, alan öğretmenlerinin de katkısını aldık. Soru yazarlarının farklılığı, sınavın kapsamı açısından bir değişiklik getirmez. Bu yüzden YKS'nin içeriğinde bir farklılaşma olmayacaktır. Kaç kişinin ne düzeyde katkıda bulunduğu konularında sayılarla konuşmayı pek istemeyiz.

HER SORU YAZANDAN 1 SORU: Soru havuzundan soru çekilirken buradaki kural mümkünse bir soru yazarından birden çok soru alınmamasına özen göstermektir. Bu, sınav güvenliği ve soru yazarı çeşitliliğini temin bakımından önemlidir.

SORULAR ŞU ANDA BASILIYOR: Sınav güvenliği bakımından tüm tedbirler alındı. Kilis'teki adayların sınav merkezleri Gaziantep'e kaydırıldı. Şu anda sorularımızın tümü matbaada basılma aşamasında. Sağlıklı şekilde sınavı gerçekleştireceğiz. Adaylardan da tek beklentimiz kılavuzda ve sınava giriş belgelerinde belirtilen tüm kurallara sınavın başlangıcında, sonunda, her aşamasında uymalarıdır.

SINAV ANKETİ DOLDURACAKLAR: Adayların sınavdan çıktıktan sonra sınavla, sınav salonu, binaya ulaşımla ilgili, görevlilerle ilgili bize iletmek istedikleri bilgileri iletebilmeleri için bir anket hazırladık. Sınavdan sonra adaylar, sonuçlar açıklanıncaya kadar aday işlemleri sistemi üzerinden bu anketi doldurarak değerlendirmelerini bize iletebilecekler.

SONUÇ TAKVİMİNİ ÖNCEDEN AÇIKLADIK: Bu yıl diğer YKS'den farklı olarak sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı önceden adaylara resmi internet sitemiz üzerinden '2018 Sonuç Açıklama Takvimi' ile bildirildi. 2018 YKS sınav sonuçları Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak.

MOBİL UYGULAMADAN SONUÇ ÖĞRENEBİLECEKLER: Adaylarımız, sonuçları resmi internet sitemizden ya da mobil cihazlarına yükledikleri 'ÖSYM Mobil' uygulaması ile öğrenebilecekler. Mobil uygulamasını kurdukları ve sisteme giriş yaptıkları tüm mobil cihazlara otomatik bildirim olarak yollanacak ve adaylar, 2018 YKS sınav ve yerleştirme sonucunu görebilecek.

KURALLARA UYUN SINAVINIZ GEÇERLİ OLSUN: 'Sınav bitmiştir, cevap kağıtlarınızı kitapçığın arasına koyun" uyarısından sonra soruları yanıtlamaya devam etmeyiniz. Kural ihlalleri yüzünden sınavınızın geçersiz sayılmasına, emeklerinizin boşa gitmesine sebep olmayınız.

EHLİYETİNİZLE SINAVA GELMEYİN: Sınava kimlik kartı olarak nüfus cüzdanınızın aslı veya süresi geçerli pasaport ile geliniz. Sınava ehliyet ve diğer kimliklerle kesinlikle gelmeyiniz. Giriş belgelerinizde yazılı olan yasaklı araç-gereç ve yiyecekleri sınav yerine getirmeyiniz. Tüm 2018 YKS adaylarına ve velilerine sınav öncesinde başarılar dilerim'
BU YIL EK YERLEŞTİRMEDE YENİ PROGRAM AÇILMAYACAK

YKS başlamasına sayılı günler kala YÖK bu yıl üniversite kayıtları ile ek yerleştirme tarih ve kayıtlarını belirledi. Geçtiğimiz Mayıs'ta toplanan YÖK Genel Kurulu toplantısında 2018 ÖSYM takvimi de kesinleşmiş oldu.

Buna göre 2018-2019 yükseköğretim kurumlarına kayıtlar ağustos ayı içinde yapılacak. Üniversitelere Ağustos tarihleri arasında elektronik kayıtlar yapılacak. Bireysel kayıtlar ise Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

EK YERLEŞTİRME KAYITLARI

Üniversitelere kayıtların ardından boş kontenjanlar için tercihler Ağustos tarihleri arasında alınacak. Eylül tarihleri arasında ise ek yerleştirme sonucunda bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrenciler kayıt yapacak. Her yıl ek yerleştirme döneminde üniversiteler yeni programlar açıyor ve bu programlara da ek yerleştirme ile öğrenci alıyordu. Ancak YÖK, 2018-2019 eğitim öğretim yılında ek yerleştirme için yeni program açılmaması kararı aldı. Ek yerleştirme işlemi merkezi yerleştirmenin ardından boş kalan kontenjanlara yapılacak.
BİR SAAT ÖNCE SINAV YERİNİZE GİDİN

Sınavlar başlamadan bir saat önce sınava gireceğiniz binalarda bulunmamız gerekiyor. Sınava girmek için YKS Giriş Belgesi'nin yanı sıra yanınızda nüfus cüzdanınız ya da geçerliliği olan pasaportunuz olmalı. Askeri öğrenciler askeri kimlik belgesi taşıyabilir. Ancak bu özel durum muvazzaf askerler için geçerli değil. Bunların dışında sürücü belgesi ya da meslek kimlik kartları gibi belgelerin geçerliliği yok ve bunlarla sınava giremezsiniz.