Uzmanlar yeni üniversite sınav sistemini nasıl değerlendirdi?2 milyondan fazla adayın merakla beklediği üniversiteye geçiş sistemini, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıkladı. Uzmanlar yeni sınav sistemini değerlendirdi.

2 MILYONDAN fazla adayın merakla beklediği üniversiteye geçiş sistemini, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıkladı. Sınavın adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı. Sınav iki oturumdan oluşacak. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere tek günde yapılacak. Dil sınavı tek oturumda pazar günü gerçekleştirilecek. Önlisans programlarını tercih için kullanılacak ve tüm adayların girmek zorunda oldukları ilk oturum sınavının puanı ise 2 yıl geçerli olacak.

Uzmalar yeni sınav sistemini Gazete Habertürk'e değerlendirdi:

FEN BİLİMLERİ REHBERLİK KOORDİNATÖRÜ CİHAN YEŞİLYURT: SORU SAYISININ AZALTILMASI SAKINCALI

En önemli sorun, soru sayısının YGS ve LYS’lere göre yarıya yakın azaltılması. Bu da ölçmedeğerlendirme açısından sakıncalı. Temel Yeterlilik Testi’nde YGS’de yer alan fen bilimleri ve sosyal bilimler testleri çıkmış oluyor. Bu dersler yok sayılıyor. Oysa örneğin sayısal öğrencisi sosyal sorularını çözerek fark yaratabiliyordu. Artık sayısal öğrencilerinin sosyal çalışmasına gerek yok.

FİNAL EĞİTİM KURUMLARI REHBERLİK KOORDİNATÖRÜ CELİL VARDAR: ÖZÜNDE DEĞİŞİKLİK OLMAMIŞ

Özünde çok önemli değişiklik yapılmamış. Sınavın mantığı aynı, sadece soru sayıları azalmış. YGS’deki gibi ilk oturum yüzde 40 etki yapıyor. En güzel yanı da puanları adayların 2 yıl kullanabilecek olması. Yerleştirmelerde de bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Daha kolay bir sınav, daha kolay bir sistem ve yerleştirme olacak gibi duruyor.
TYT