2018 TYT sonuçları başarı sıralaması YKS'de yükseltilir mi?Üniversite sınavına uzun bir süredir hazırlanan öğrenciler TYT sınav sonuçları ile ilgili birçok konuyu merak etmektedir. TYT sonucu iyi veya kötü geçen öğrenci TYT puanının YKS puanına etkisinin ne kadar olduğunu merak etmekle birlikte TYT puanının YKS'deki başarıya nasıl yansıyacağını öğrenmek istemekteler. Ancak TYT öğrencilerinin burada kaçırdığı temel bir nokta var. TYT'de başarı puanla veya netle değil sıralama ile ölçülür. Sadece TYT'de değil YKS'de de başarı sıralama ile ölçülür.

2018-TYT Sınav Sonuçları
2018-TYT Sınav Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler

TYT YKS net puan hesaplama programı indir

YÖK sanal tercih rehberi indir

TYT YKS başarı sırası hesaplama sihirbazı Tıkla İndir

Öğrenciler her TYT sınav sonuçlarında aldıkları puanlara bakarak kendi başarılarını tayin etmektedirler ancak bu yanlış bir yöntemdir. TYT YKS puanları sınavın zorluğuna veya kolaylığına göre değişkenlik gösterecektir. Ancak TYT başarı sıralaması hiçbir zaman şaşmayacaktır. Örneğin 2018 TYT'nin 2017 TYT'ye göre daha kolay olduğunu düşünelim. 2017 TYT'de 100 net yapan bir öğrenci 2018 TYT'de 130 net yapsın. Öğrencinin 2017 TYT puanı varsayalım ki 300 ise 2018 puanı ise 350 olacaktır. Ancak öğrencinin bilgi ve becerisinde hiçbir değişiklik olmadığı için öğerncinin sıralaması da sabit kalacaktır. Haliyle 2017 yılında 300 alan bir öğrencinin sıralaması 250 bin iken 2018 yılında 350 alan bir öğrencinin sıralaması da üç aşağı beş yukarı 250 bin civarında olacaktır. Haliyle öğrenciler TYT YKS başarılarını değerlendirirken puana değiş başarı sıralamasına bakmalılar. Hatta tercih döneminde dahi tercihler puana göre değil başarı sıralamasına göre yapılır.

2018 TYT SONUÇLARI BAŞARI SIRALAMASI YKS'DE YÜKSELTİLİR Mİ?

TYT başarı sıralaması YKS ile birlikte düşebilir de yükselebilir de. Burada öğrencinin takınacağı tavrın, ders çalışma kapasitesinin ve moral seviyesinin oldukça fazla önemi vardır. Geçmiş tecrübelerimize bakarak şunu söyleyebiliriz ki, TYT'de 750 binde olan bir öğrencimiz YKS'de bu sıralamasını 100 bin içerisine çekebiliyor. Aynı şekilde 100 binde olan bir öğrenci bu sıralamasını 750 binlere kadar düşürebiliyor.

PEKİ YKS SIRALAMASI NASIL ARTAR?

Öğrencinin YKS sıralamasını, puanını, başarısını arttırmak için yapması gereken ilk şey TYT sınav sonucunu bir kenara bırakmak olmalıdır. TYT'den alacağı puan veya TYT başarı sıralaması öğrenci için elbette bir kriter, YKS'ye etki edecek bir sonuçtur ama öğrenci YKS'ye hazırlanırken TYT (Yüksek Öğretime Geçiş) sıralamasını kafasında gezdirirse bu başarısını olumsuz derecede etkileyecektir. Bu sebeple öğrencinin artık tamamen YKS'ye kanalize olması, bu yönde çalışmalar yapması gerekiyor. Bu yönde çalışmalar yapan öğrencinin başarı sıralaması inanılmaz derecede yükselecektir. Aynı şekilde motivasyonunu düşüren bir öğrencinin başarı sıralaması da inanılmaz derecede düşecektir.

2018 TYT SINAV SONUÇLARI NE KADAR SÜREYLE GEÇERLİ?

TYT sonuçları esas yerleştirme için ilk 2018 yerleştirme dönemine kadar geçerli. Temmuz sonu ağustos başında yapılacak yerleştirme döneminde ve eylül ayında yapılacak ek yerleştirme döneminde 2018 TYT sonucu geçerli olacak. 2019 yılında bu puanlar kullanılmayacak. Ancak bazı özel üniversitelerin bazı bölümlerinde özel koşullar bulunuyor. Bu özel koşullara göre öğrenciler 2019 yılında bu puanı kullanarak yeniden tercih yapma hakkı elde edebilecekler. Özel koşullar her sene tercih döneminde ÖSYM tarafından yayımlanan tercih kılavuzunda yer alır.

TYT SONUÇ BELGESİ GELECEK Mİ?

ÖSYM iş ve işlemlerinde teknolojiyi her daim fazlasıyla kullanan bir kurum olarak bilinir. Özellikle iş sınav güvenliği, aday işlemleri olunca her yeni sistemi kullanma konusunda çaba sarf eder. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ÖSYM artık birçok yeniliği getirmiş, sınav harçlarını kredi kartı ile ödeme, online sınav başvuru gibi birçok yeniliğin yanında aday öğrencilere TYT sonuç belgesi de göndermeyerek gereksiz iş yükünü ve kağıt, kırtasiye masrafını sıfıra indirmiştir. Böylece sınav sonuçlarını adaylara teker teker postayla duyurmak yerine merkezi bir sonuç açıklama sistemini kullanarak hızlı bir şekilde sınav sonuçlarını açıklama yoluna gitmiştir.

ÖSYM ADAY ŞİFREMİ UNUTTUM, ADAY ŞİFREMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

ÖSYM'nin yaptığı tüm sınavlarda sınav başvuru işlemleri, kişisel bilgileri güncelleme veya tercih işlemleri T.C. kimlik numarası ve ÖSYM aday şifresi ile yapılır. Aday şifresi ÖSYM başvuru merkezlerinden ilk defa sınav başvurusu yapan adaya verilir ve adayın AİS (Aday İşlemleri Sistemi) girişinde bu şifreyi değiştirmesi istenir. Öğrenci eğer aday şifresini unuttuysa ÖSYM AİS ŞİFREM UNUTTUM sayfasından sistemin sorduğu sorulara doğru yanıt vermesi halinde yeni aday şifresi alabilir. Eğer soruların cevabını hatırlamıyor veya yanlış cevap veriyorsa ÖSYM sınav başcuru merkezlerinden 5 TL karşılığında yeni şifre alabilirler.
TYT