2018 YGS ve LYS’de neler değişti?YGS-LYS 2018 yılında yapılacak mı? YÖK Başkanı Yekta Saraç yaptığı açıklamada LYS ve YGS'nin kaldırıldığını açıkladı. Öğrenciler ise yeni sistemin bu sene uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyor. Peki 2018 yılında YGS-LYS sınavı yapılacak mı?

YGS ve LYS sınavı bu sene yapılacak mı? Bu sorunun cevabı dün yapılan açıklamaların ardından büyük önem taşıdı. Hazırlıklarına devam eden öğrenciler YGS ve LYS kalkıyor haberlerinin ardından en çok bu sorunun cevabını merak etti. Peki merakla beklenen 2018 yılında YGS-LYS sınavı yapılacak mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversite giriş sisteminin değiştirileceğini söyleyerek yeni sistemle ilgili bilgi verdi. Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni”ndeki konuşmasında, üniversite giriş sınavlarında yapılacak düzenlemeyi anlattı.

İKİ AŞAMALI SİSTEM ARTIK YOK

Saraç, “Şu an uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmekte. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayında ve toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız” dedi.

PUAN TÜRLERİ AZALTILIYOR

Önemli değişikliğin puan türlerinde olacağını söyleyen Prof. Dr. Yekta Saraç, “Şu an var olan 18 puan türü aslında programların aradığı yeterlilikleri sağlamak açısından önemli bir işlev görmekte ise de bu kadar puan türü, yönetilmesi gereken süreci zorlaştırmakta. Bundan dolayı bu 18 puan türünü de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar, çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de şu olacak, Türkçe ve matematik, bu sınavın merkezinde olacak.”

DİĞER ALANLAR DA SORULACAK

Saraç, “Üniversite eğitimine, bütün branşlardaki eksikliklerin olumsuz etkileri olmakla birlikte özellikle bu iki daldaki eksiklik, sonraki yıllarda telafisi en güç olanlarıdır. Bu, diğer müfredatın sorulmayacağı anlamına da asla gelmemelidir. Milli eğitim müfredatı daha önce olduğu gibi yine sınavda sorgulanmaya devam edecek” vurgusu yaptı.

BARAJ PUAN UYGULAMASI KALIYOR

Saraç’ın açıklamalarının ardından yeni sınav sisteminin detayları da belli oldu. Yeni sisteme göre artık LYS-YGS ayrımı kalkacak, tek sınav yapılacak. Sınavda baraj puanı uygulaması devam edecek. Puan türü 18’den 4’e düşürülecek. Bunlar sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olacak.

BU YILDAN İTİBAREN UYGULANACAK

Toplam 5 günde yapılan sınavlar artık yılda bir kez hafta sonunda yapılacak. Türkçe ve matematik puanının tüm puan türlerinde etkisi olacak. Milli Eğitim müfredatı sınavlarda sorular için belirleyici olacak. Yeni sınav sistemi büyük ihtimalle bu yıldan itibaren uygulanacak.

Müfredat aynı kalacak

Üniversite sınavlarının milyonlarca kişiyi etkilediğine işaret eden Prof. Dr. Yekta Saraç, şu ifadeleri kullandı: “Milyonlarca öğrenciye ve ailelerine belirtmek isterim ki, ailelerimiz ve öğrencilerimiz, asla tedirgin olmasınlar, endişeye kapılmasınlar. Sorular, aynen eskisi gibi milli eğitim müfredatından sorulacak. Öğrencilerimiz, çalışma yöntemlerini değiştirmesinler, sadece sıkı sıkıya derslerine sarılsınlar. Yeni düzenleme ile sınavı öğrencilerimiz, aileleri, rehber hocaları ve bu sistemi yöneten bizler için daha yalın, daha sade ve daha sistemli, yönetilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Yapmak istediğimiz aynen budur.”
TYT