2018 ÖSYS'ye Kaç Kişi Başvurdu? ÖSYS Başvuruları Ne Zaman Bitiyor?Geç başvuru süresinin de dolmasının ardından YKS'ye başvuran aday sayısı belirlendi. TYT'ye 2 milyon 381 bin 590, AYT'ye 2 milyon 19 bin 66, YDT'ye ise 131 bin 448 aday başvurdu.

Üniversiteye girişte ilk kez uygulanacak ve 23-24 Haziran'da yapılacak 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) süresi içinde başvurmayan adayların da müracaatlarının sona ermesiyle sınava başvuran aday sayısı belli oldu. Buna göre, Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 2 milyon 381 bin 590 aday, Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 2 milyon 19 bin 664 aday, Yabancı Dil Testi'ne (YDT) ise 131 bin 448 aday başvurmuş oldu.

TYT 23 HAZİRAN CUMARTESİ

ÖSYM yetkililerinden edindiği bilgiye göre, YKS'ye geç başvurular önceki gün sona erdi. Başvurmayanlar veya başvurusuna yeni oturum ekletmek isteyen adaylar, bu işlemlerini gerçekleştirdi. Geç başvuruda, YKS'nin birinci oturumu olan 23 Haziran Cumartesi günü yapılacak Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 59 bin 169 aday başvurdu. Sınavın ikinci oturumu olan ve 24 Haziran Pazar yapılacak Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 36 bin 995 aday, üçüncü oturumu olan ve aynı gün yapılacak Yabancı Dil Testi'ne (YDT) ise 2 bin 991 aday başvurdu. Geç başvuru süresi de dolduktan sonra TYT'ye toplam 2 milyon 381 bin 590 aday, AYT'ye 2 milyon 19 bin 664 aday, YDT'ye ise 131 bin 448 aday başvurmuş oldu.

Üniversiteye girişteki birinci aşama olan TYT başvurular başladı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu ile aday başvuru formuna, verilen süre içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişilebilecek. Kılavuzun satışı yapılmayacak.

2018 TYT başvuruları ne zaman bitiyor?

İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, Mart 2018 saat 23.59'da sona erecek. Ücret ödeme için son tarih ise Mart 2018 olarak belirlendi. Kılavuza göre, 2018-2019 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adayların, 2018-ÖSYS'ye başvuru yapmaları gerekiyor.

2017-2018 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri son sınıfında okuyan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar YGS'ye başvuruda bulunabilecek.

TYT başvurusu nasıl yapılır?

Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar, başvurularını kendi okullarından yapacak. Okulu başvuru merkezi olmayan adaylar, okul müdürü tarafından ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezine yönlendirilecek.

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav veya sınavsız geçiş ya da her iki başvuru ücretini de yatırarak başvurularını tamamlayacak. Ücretini belirlenen süre içerisinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından, sisteme girilen başvuru bilgileri geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacak.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya olacaklar, bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız yerleştirilmek için yarından itibaren Ocak'a kadar ÖSYS'ye başvurabilecek.

TYT sınav başvuru ücreti ne kadar?

2018-ÖSYS başvuruları iki aşamadan oluşacak. Birinci aşamada aday bilgilerinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ne işlenmesi ve onay kodunun sisteme girilmesi, ikinci aşamada da sınav veya sınavsız geçiş ücretinin yatırılması gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı bir ortaöğretim kurumdan mezun olanların ya da mezun olacakların eğitim bilgileri, MEB e-okul sisteminden elektronik ortamda ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ne aktarılacak. Adaylar bu bilgilerini başvuru ekranında görebilecek. Eğitim bilgileri MEB e-okul sisteminde yer almayıp ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde bulunanların bilgileri, MEB e-okul verilerine uyumlu olması amacıyla kılavuz ekinde yer alan Alan/Dal Dönüşüm Tablosu doğrultusunda güncellendi.

Bir ortaöğretim kurumunda eğitime devam eden son sınıf düzeyindeki adaylardan okulları başvuru merkezi olanlar, başvurularını buraya yapacak. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde geçerli fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr adresinden gerçekleştirilecek.

Okulu başvuru merkezi olmayan son sınıf öğrencileri, açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan ya da var olan eğitim bilgisinde değişiklik bulunan adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri veya ÖSYM tarafından belirlenmiş başvuru merkezlerinin herhangi birinde yapacak. Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinde çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf, geçerli kabul edilecek.

Sınav başvuruları başvuru merkezlerinden nasıl yapılacak?

Başvuru merkezine giderken adayın yanında, eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş başvuru formu, üzerinde soğuk damga basılı, güncel bir fotoğraf ve T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport olması gerekiyor.

Aday İşlemleri Sisteminde engel ya da sağlık bilgisi yer almayan veya engel bilgisi değişen adaylar için bir üniversite veya devlet hastanesinden alınmış engelli sağlık kurulu raporunun bir örneği, engellerine ilişkin öz geçmişlerini ayrıntılı anlatan bir dilekçe, Sağlık Durumu veya Engel Bilgi Formlarının da yanlarında bulunması isteniyor.

Engeli nedeniyle bir alet veya araç-gereç kullanan engelli adaylardan okuyucu talep edenler, belirlenen sınav merkezlerinde ÖSYM tarafından hazırlanacak her türlü kablolu-kablosuz iletişimi kesilmiş binalarda sınava alınacak.

İnternet üzerinden TYT başvurusu nasıl yapılır?

2018-ÖSYS'ye bireysel olarak internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, ÖSYM'nin internet sayfasında "2018- ÖSYS Bireysel Başvuru" alanındaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak başvurularını süresi içinde tamamlayacak ve ücreti yatıracak. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru Mart 2018 tarihinde, saat 23.59'da sona erecek.

Başvuru işleminin yapılması için başvuru ekranında "Başvuru İşlemi ÖSYM'ye Bildirilmiştir" açıklamasının mutlaka görülmesi ve başvuru ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden saklanması gerekiyor.

TYT sınav başvuru ücreti ne kadar?

Başvuru ücreti ödeme işlemleri, Mart 2018 tarihinde, bankadan ödeme yapacak adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Ödemeler" alanından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak adaylar için saat 23.59'da sona erecek.

Yurt dışından başvuru yapacak adaylar aynı ücretleri, belirtilen sürelerde ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Ödemeler" alanından kredi kartı veya banka kartı ile Türk lirası olarak yatıracak. Başvuru ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri geçersiz sayılacak ve sistemden silinecek.

2018-ÖSYS'ye başvuru işlemi yaptığı halde sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlamayan adaylara 2018-TYT Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecek. Sınav merkezi tercihleri alanlarına adayın adresinde yer alan merkez, okulunun bulunduğu merkez veya bu merkezlere yakın olarak ÖSYM tarafından belirlenen sınav merkezlerinden biri yazılacak.


2018 ÖSYS Başvuru Kılavuzu İndir

2018 ÖSYS Başvuru İşlemleri Tıkla Başla
TYT