TYT Bitti mi?TYT bitti soru ve cevaplar geliyor...

Üniversiteye giriş sınavının birinci aşaması olan 2018 TYT sona erdi.

Adaylar, sınava girecekleri binanın kapısında, kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sabahın erken saatlerinde sınava girecekleri binaların önünde hazır bulundu.

Sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlandı.

TYT Sınavında Türkçe, Temel Matematik üzere 2 tane test yer aldı ve Her testte 40’ar soru soruldu. TYT’de adayların yanıtlaması gereken soru sayısı 80. Sınavın 150 ve 180 olmak üzere iki tane baraj puanı var. Sınav sonucunda yapılacak hesaplamada adayların TYT puanında bu barajları aşması gerekiyordu. Her puan türünde puanların en küçüğü 100, en büyüğü de 500 olarak hesaplanacak.

-TYT sonuçlarının kullanımı

TYT'de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayların Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden her biri için birer standart puanı hesaplanacak.

TYT'de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan adayların, TYT puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve YKS'lere girme hakları bulunmayacak. TYT puanı 150'nin altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (TYT) hesaplanmayacak. TYT puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (YKS) girme hakkı elde edecek.

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar TYT sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin

"https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden mobil uygulamalarından öğrenebilecek.

TYT puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse YKS'ye başvurabilecek. YKS'ye başvurular, Mart'da alınacak.

TYT soruları kamuoyu ile paylaşılacak.

ÖSYM, 2018 TYT sorularının tamamını 'Temel Soru Kitapçığı' adı altında, resmi internet sitesinden kamuoyu ile paylaşacağını duyurdu. TYT sınav sorularının yarın ya da Salı günü açıklanması bekleniyor.

ÖSYM, sınav sonuçlarını ise Temmuz 2018 günü açıklayacak.

Sonuçlar internetten duyurulacak

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar, TYT sonuçlarını, T.C.kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebilecek.

2018 TYT Sınav Soru ve Cevaplarına Ulaşmak için Tıklayınız

2018 TYT Sonuçlarını için Tıklayınız

TYT puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse YKS'ye başvurabilecek. YKS'ye başvurular, Mart 2018'de alınacak.

TYT YKS net puan hesaplama programı indir

YÖK sanal tercih rehberi indir

TYT YKS başarı sırası hesaplama sihirbazı Tıkla İndir
TYT