ÖSYM Sınav görevlileri için animasyon filmi hazırladıÖSYM,Haziran Cumartesi günü yapılacak TYT öncesinde sınav görevlilerine yönelik eğitim animasyon filmi hazırladı.
ÖSYM Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince hazırlanan 7 dakikalık animasyon filminin yarından itibaren kurumun internet sitesinde yayımlanacağı belirtildi.

Animasyon filminde, bina sınav yöneticisi, bina sınav sorumlusu ve yardımcısı, sınav binası güvenlik görevlisi, cihaz yöneticisi ve ÖSYM temsilcisinin 2 saat önce sınav binasında bulunmaları gerektiğine işaret edildi.

Salon başkanları ile gözetmenlerin sınavdan en az 1 saat 15 dakika önce görev yapacakları binalara gelmeleri gerektiğine vurgu yapılan filmde, cihaz yöneticisinin sınav günü dedektör, saate entegre kamera ve diğer cihazların hatasız çalışmasından sorumlu olduğu hatırlatıldı.

Güvenlik görevlilerinin ise adaylara yasaklı eşyalar konusunda gerekli uyarıları yaptığının anlatıldığı filmde, şu ifadeler kullanıldı:

"Yasaklı eşyalarla giren adaylara, sınavının iptal edileceğini belirtir. Adayların yanı sıra tüm sınav görevlileri de aranır, yanında takı, saat, cep telefonu, yiyecek ve içecek gibi yasaklı eşyalar bulunan kimse sınav binasına alınmaz. Yedek gözetmenler titizlikle adayların nüfus cüzdanı ile sınava giriş belgesinin kontrollerini yapar. Yedek gözetmenler sınav başladıktan sonra bina sınav sorumlusunun odasındaki sınav evrakının güvenliğinden de sorumludur."

- İş ve işlemler "iş takip formu"na göre yapılacak

Salon başkanı ve gözetmenlerin, adaylar gelmeden yarım saat önce mutlaka salonda bulunmaları ve işlerini İşlem Takip Formunda belirtilen şekilde yerine getirmeleri gerektiğinin belirtildiği filmde, salon başkanının ÖSYM saatinin ve saate entegre kameranın çalışıp çalışmadığını kontrol edeceği aktarıldı.

ÖSYM Sınav görevlileri için animasyon filmi indirmek için tıklayınız

Filmde ayrıca, salon başkanının sınavın başlamasına 20-25 dakika kala kılavuzda ve sınava giriş belgesinde belirtilen yasaklı eşyalarla yanlışlıkla salona gelen aday varsa bunları bina dışına çıkarmaları için uyarı yapacağı ve "su içmek, tuvalete gitmek" gibi ihtiyaçların sınav evrakı dağıtılmadan önce giderilebileceği uyarısında bulunacağı belirtildi.

Sınavın başlamasına 10 dakika kala sınava giriş belgelerinin toplanacağı ve adayın soru kitapçığı üzerindeki kare kod etiketinin kitapçıktan çıkarılarak salon aday yoklama listesindeki yerine yapıştırılacağı ifade edildi.

- Sınav tüm adaylarca aynı anda bitirilecek

Animasyon filminde, salon başkanının "sınav başlamıştır" duyurusu ile başlayan sınavın, son 5 dakikasında "5 dakika süreniz kalmıştır, ek süre verilmeyecektir" uyarısının yapılacağı, sınav bitiminde de "sınav bitmiştir" duyurusu ile sınavın sona ereceği anlatıldı.

Filmde, "sınav bitmiştir" uyarısı ile tüm adayların sınavının aynı anda bitirileceği ve kimsenin ek süre kullanmasına "izin" ve "fırsat" verilmeyeceği hatırlatmasına da yer verildi.

ÖSYM'nin animasyon filminde, sınav görevlilerine yönelik "Gençlerimizin ve sizin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için kurallara hakim olmanız son derece önemli. Sınav yönergesini okuyarak sınava gelmeli, salon sınav iş/işlem takip formuna uygun şekilde görevinizi yerine getirmelisiniz. Unutmayın sınavlar, geleceğimizi şekillendirir" değerlendirmesi yapıldı.

ÖSYM daha önce de sınava girecek adayların uyması gereken kurallara yönelik bir animasyon filmi hazırlamıştı.