DGS'ye Kayıt Yaptıramayan Öğrenciler Ne Yapacak?2018 yılı Dikey Geçiş Sınavı tercih başvuru tarihleri ile DGS tercih kılavuzu Ağustos 2018'de açıklandı. 2018 DGS tercih başvuruları Ağustos 2018'de başladı. Peki, 2018 DGS tercih başvuruları ne zaman bitiyor? 2018 DGS tercih başvuruları yarın sona erecek.

Üniversitelerin önlisans (2 yıllık) programlarından mezun olarak lisans (4 yıllık) programlarına kayıt olmak isteyen öğrencilerin girdiği 2018 yılı Dikey Geçiş Sınavı tercih başvuru tarihleri ile DGS tercih kılavuzu Ağustos 2018'de açıklandı.

2018 DGS tercih başvuruları ne zaman bitiyor?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) tercihleri, Ağustos ile Eylül 2018 tarihleri arasında yapılabilecek. DGS tercih işlemleri, ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden gerçekleştirilebilecek. Adaylar, tercihlerini TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak Eylül'e kadar yapabilecek. Yerleştirme işlemi, 2018 DGS Başvuru Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara göre uygulanacak. Adayların tercih yapmadan önce ÖSYM’nin sitesinde yayınlanan tercih için genel bilgileri okuması; hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların ne tür lisans programlarını tercih edebileceklerini gösteren Tablo-2’ ile bu bilgilerle tercih yapacakları Tablo-1’deki lisans programlarını iyi incelemeleri gerekiyor.

2018 DGS TERCİH KILAVUZA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

DGS'ye kayıt yaptıramayan öğrenciler ne yapacak?

2018 DGS kayıt tarihleri arasında bir yükseköğretim kurumunu kazandığı halde, mezun olamadığı için kazandığı programlara kayıt yaptıramayan önlisans öğrenciler, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında kayıt yapma hakkı kazandı.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, DGS ile yükseköğretim programlarına yerleştirilen ancak öğretim kurumlarından tek ders, bütünleme, staj gibi nedenlerle mezuniyet işlemlerini tamamlayamadıkları için kazandıkları programa kayıt yaptıramayacak öğrencilerin, kayıt haklarının saklı kalması konusundaki dilekçelerinin Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun toplantısında incelendiği ifade edildi.