YÖK Atlas Sistemi ÖSYS verileri güncellendiYükseköğretim Kurulunca, üniversite sınavlarına girecek adayların doğru tercih yapabilmelerini sağlamak amacıyla üniversiteler ile binlerce adayın bilgilerinin yer aldığı YÖK Atlas Sistemi, geçen yılın ÖSYS verileri de eklenerek güncellendi.

YÖK Atlas Sistemi Giriş için Tıklayınız

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), üniversite sınavlarına girecek adayların doğru tercih yapabilmelerini sağlamak amacıyla oluşturulan Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas Sistemi), geçen yılın Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) verileri de eklenerek güncellendi.

AA muhabirinin YÖK yetkililerinden aldığı bilgiye göre, YÖK Atlas Sistemi, YGS ve LYS'ye hazırlık aşamasından başlayarak, adayların üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha bilinçli kararlar verebilmesini desteklemek amacıyla geliştirildi.

2016 ÖSYS sürecinde 2 milyon 575 bin kişi tarafından kullanılan YÖK Atlas Sistemi'ne, 2017 YGS sonrasında YÖK tarafından yeni veriler de eklendi. Sistemden faydalanan kişi sayısının bu sene 3,5 milyonu aşması bekleniyor.

Kullanıcılar, ortalama 10 üniversite programını inceledi

İnternet ölçüm istatistikleri, YÖK Atlas'ın 2016 ÖSYS sürecinde etkili kullanıldığını ortaya koydu.

Bu verilere göre, YÖK Atlas Sistemi, YGS-LYS'ye başvuran aday sayısından daha fazla tekil ziyaretçi tarafından kullanıldı. 10 Mart-31 Ağustos 2016'da 2 milyon 575 bin kişi tarafından kullanılan YÖK Atlas'a her ziyaret ortalama 8 dakika 36 saniye sürdü. Ziyaret başına kullanıcılar, ortalamada 10 farklı üniversite programını inceledi. Ziyaretçilerin yüzde 60'ı birden çok defa siteye girerek sistemden faydalandı.

Kullanıcıların yüzde 25'i İstanbul, yüzde 16'sı Ankara, yüzde 7,9'u İzmir, yüzde 4,6'sı Adana, yüzde 3,9'u Bursa, yüzde 3,8'i Antalya, yüzde 2,6'sı Diyarbakır'dan sisteme ulaştı. Sistemi kullananların yüzde 45'i bilgisayarlarından YÖK Atlas'a girerken, yüzde 55'i cep telefonu ya da tabletlerini kullandı.

2015 ve 2016 verileri bir arada

Geçen yıl kullanıma açıldığında sadece 2015 ÖSYS verilerini içeren sistem, 2016 ÖSYS verileri de eklenerek güncellendi. Bu sayede üniversite tercihinde bulunacak adaylar, yükseköğretim programlarının 2015 ve 2016 verilerini aynı anda inceleme ve kıyaslama fırsatı bulacak.

Yüzde 100 mobil uyumlu bir şekilde hazırlanan YÖK Program Atlası'na kullanıcılar internete bağlı bilgisayarlarından, tablet ya da cep telefonlarından ücretsiz şekilde bağlanabiliyor. Sistemde YÖKSİS verileri ile ÖSYM'nin ÖSYS verileri kolay erişilebilir ve anlaşılır bir formatla sunuluyor.

Beş modülden veriler sorgulanabiliyor

YÖK Program Atlası, "YÖK Lisans Atlası", "YÖK Önlisans Atlası", "YGS-LYS Net Sihirbazı", "Başarı Sırası Sihirbazı" ve "Mezun Başarı Atlası" olmak üzere 5 modülden oluşuyor.

YÖK Lisans ve Önlisans Atlası modülünde, 2015 ve 2016 ÖSYS'de merkezi yerleştirme ile öğrenci alan devlet, vakıf, KKTC ve yurt dışı üniversitelerindeki programlar, kullanıcıların bilgisine sunuldu. Bu modül ile 18'i yurt dışında olmak üzere toplam 200 üniversite programı, bin 578 fakülte ve yüksekokul, 10 bin 657 lisans, 10 bin 949 ön lisans programı incelenebiliyor.
YÖK