Fen ve mühendislik programında okuyanlara işyeri odaklı eğitimMühendislikte okuyanlar, 1 yarıyıl işyerinde eğitim görecek.YÖK Başkanı Yekta Saraç yeni YÖK reformunu açıkladı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, yeni YÖK reformunu bir basın toplantısıyla açıkladı. Basın toplantısında, Saraç, işyeri odaklı eğitimi teşvik edeceklerini belirtti.

Üniversitelerin özellikle fen ve mühendislik bilimlerinde okuyan öğrencilerin, beceri odaklı yetkinlik kazanmasını sağlamak amacıyla bir dizi tedbir aldıkları söyleye Saraç "Bu yasal düzenlemeyle fen ve mühendislik programlarında 1 yarılyıl süresince işyerinde eğitim yapması teşvik edilecek. Bu şekilde beceri yetkinliği yüksek mezunlar iş dünyasına kazandırılacak, aynı zamanda da üniversitelerin iş dünyası ile işbirlikleri geliştirilebilecektir. Bu öğrenciler maddi açıdan da desteklenecektir." dedi.

Hazırlanan yasa taslağının kısa bir süre sonra Bakanlar Kuruluna iletilecek.

EMEKLİ ÖĞRETİM ÜYELERİ SÖZLEŞMELİ OLARAK İSTİHDAM EDİLECEK

YÖK Başkanı emekli öğretim üyelerinin, bu yasal düzelemeyle, 75 yaşına kadar çalışabilmelerinin mümkün olacağını söyledi.

Bu imkan şuan için sadece 2006 yılından sonra kurulan 41 Devlet üniversitesi için sözkonusu idi. Yasal düzenlemeyle, öncelikli alan ve ihtiyaç kriteri dikkate alınarak tüm üniversitelerde, emekli öğretim üyelerinin 75 yaşına kadar çalışması mümkün olabilecek