YÖK Diploma Sorgulama Sistemi ne zaman uygulanacak?YÖK devrim niteliğinde bir uygulama geliştirdi. Yükseköğretim Kurulu, kamu ve özel sektörde sahte diplomaları ortaya çıkaracak Diploma Sorgulama Sistemi (DSS) çalışmalarını tamamladı. Peki, Diploma Sorgulama Sistemi nedir?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kamu ve özel sektörde sahte diplomaları ortaya çıkaracak "Diploma Sorgulama Sistemi" (DSS) çalışmalarını tamamladı.

Diploma Sorgulama Sistemi nedir?

YÖK, devrim niteliğinde bir uygulama olan "Diploma Sorgulama Sistemi" geliştirdi. Türkiye'deki tüm üniversitelerin son 5 yılda verdikleri diplomaların kayıtlarını sisteme giren YÖK, sistemi eylül ayında e-devlet üzerinden kullanıma açacak.

Diploma Sorgulama Sistemi ne zaman uygulanacak?

6 milyon diplomanın yer aldığı sisteme, e-devlet üzerinden kişiler ve kurumlar girebilecek ve diplomaları kontrol edebilecek. Sistemden alınan belge, iş başvurularında diploma yerine geçecek. Türk Silahlı Kuvvetleri asker alımlarında, YURTKUR yurt ve burs işlemlerinde, SGK sağlık hizmetinden yararlanan öğrencilerin işlemlerinde DSS'den sorgulama yapacak. Sistemin ilk toplu sınav uygulaması gelecek yıl KPSS'ye girecek adayların diplomasının denetiminde uygulanacak.

YÖK Diploma Sorgulama Sistemi Giriş için Tıklayınız
YÖK