Archive - Konu

Ekim 17th, 2015

2018 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sonuçları Ne Zaman Belli Olacak?

Aralık 2018 tarihinde yapılan 2018 Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Sınavının değerlendirme işlemleri tamamlandı mı?

Sınav sonuçları Aralık 2018 tarihinden itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanacaktır.

Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Sınav sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere ve sınav sorularının %10’undan oluşturulan Temel Soru Kitapçıklarına aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecektir.

Sınav Sonuçları
Sayısal Bilgiler

2018 KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine Kimler Girebilir?

2018-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) testinin organizasyonu ve uygulanması ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir.

Dolayısı ile DHBT başvurusu,uygulaması, tarihi, saati, süresi ve sınavın yapılacağı iller ve sınavla ilgili diğer bilgiler ilgili yılın KPSS Kılavuzlarında tüm merak edilen detaylarla birlikte yer alacaktır.Ayrıca sınav için ayrı bir kılavuz hazırlanmayacaktır.

2018-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)

Sınav tarihi: Aralık 2018

KPSS Lisans Düzeyi Başvuru:
Mart 2018

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans Düzeyi Başvuru:
Ağustos 2018

DHBT Başvuru:
Eylül - Ekim 2018

* Adaylar KPSS'ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT'ye katılacaklardır.

I- Başvuru şartları

Ekim 8th

2018 KPSS B'ye Kimler Girebilir?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), ÖSYM Başkanlığı tarafından iki yılda bir (çift yıllarda) Lisans öğrencileri için: Mayıs ayında,

- Kamu Personel Seçme Sınavı (2018 KPSS Lisans) (Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) Mayıs 2018'de gerçekleştirilecek, sonuçlar Haziran 2018'de duyurulacak. Sınava başvurular ise Mart 2018'de alınacak.

- KPSS Lisans Alan Bilgisi, Mayıs 2018'de yapılacak, sonuçlar Haziran 2018'de açıklanacak. Sınav başvuruları Mart 2018'de alınacak.

- KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), Temmuz 2018'de yapılacak, sonuçlar Ağustos 2018'de duyurulacak.

2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi)

Ekim 2018 / Ağustos 2018

2018-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi)

Ekim 2018 / Ağustos 2018

Ekim 7th

EBA Kurs Başvuru

MEB EBA Kurs Başvuru,Kayıt ve Giriş İşlemleri

Ekim 3rd

Diyanet MBSTS İletişim ve Duyurular

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ile ilgili duyuru ve ilanlar Anadolu Üniversitesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her iki kurumun kendi internet siteleri http://sinav.anadolu.edu.tr/sb/ ve www.diyanet.gov.tr adresleri üzerinden yapılmaktadır.

İLETİŞİM VE DUYURULAR

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

Telefon : (312) 295 70 00

Fax : (312) 285 85 72

e-posta : persis@diyanet.gov.tr

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

Telefon : (222) 335 05 80 /2043

Fax : (222) 335 79 42

Diyanet Ana Sayfa Girişi Yapmak için Tıklayınız

Eylül 14th

Dikey Geçiş Sınavı Başvuru Nasıl Yapılır?

DGS'ye kimler başvurabilirler? Sınava, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar başvurabileceklerdir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, meslek yüksekokulu adını taşımayan fakat bir mesleğe hazırlayan ön lisans programlarından mezun olanlar ve aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler de sınava başvurabilirler. İlahiyat Lisans Tamamlama Programlarına (İLİTAM) yerleştirme de DGS puanlarına göre merkezi olarak yapılacağından, bu programlara başvuracak adayların da DGS'ye girmeleri zorunludur.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir?

Ağustos 13th

KYK Sorgulamaları Neler?

KYK sorgulamaları neler? Gençlik ve Spor Bakanlığı’na (GSB) bağlı olan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) başvuruları ile ilgili en güncel bilgileri haberimizden öğrenebilirsiniz.

Peki Kyk sorgulamaları nelerdir? Üniversite’lere yeni kayıt yaptıran ve birkaç yıldır okulu devam eden öğrencilerin de yaralanabileceği KYK burs-yurtve kredi başvurularının tarihleri belli oldu. Kredim/Bursum yattı mı, kredi borcu gibi sorgulamaları yapmak için sayfamızın içeriğine bakabilirsiniz. İşte tüm detaylar...

KYK Ana Sayfa Girişi için Tıklayınız

Temmuz 6th

İşte Sizi Hayallerinizden Uzak Tutan 10 Hatanız

Psikologlara göre, hayalleri büyük, yaratıcılığı doruklarda insanların yaşamlarında ileriye adım atmalarını engelleyen sebep “imkânsızlıklar” değil.O zaman sizi hayallerinizden uzak tutan hatanız neler?

Hemen başında söyleyeyim, kulağınıza doğru gibi gelse de “Un yoksa ekmek de yok” deyiminin ne kadar geçersiz olduğunu yazımın sonunda “bilimsel bir deneyle” ispatlayacağım. Amacım, “bir şeyler üretmek aşkıyla yanıp tutuştuğunu ama imkân sağlanmadığı için adım atamadığını” dile getirenleri, bir kez daha hayata bakış açılarını gözden geçirmeye davet etmek. Bana gençlerden gelen e-mail’lerin çoğunda, “bulundukları koşulların, ayaklarına vurulmuş bir pranga gibi olduğu” ifadeleri yer alıyor.

Temmuz 5th

ÖSYM Tercih

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi‎, üniversite tercihleri,kontenjanları ve taban puan bilgilerini içeren sayfalar.

Temmuz 4th

Tercih Dönemlerinde Depresyon Uyarısı!

Sınavlara hazırlanma ve sonuçların açıklanması kadar, nerede, hangi alanda eğitim alacağına karar verme süreci de öğrenciler için oldukça stresli bir süreç oluyor.

Tercih dönemlerinde yapılan baskıların öğrencileri depresyona kadar sürükleyebileceğine dikkat çeken İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Sevinç Tok ebeveynleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Özel yetenek sınavına rekor başvuru

OMÜ Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi'nin çeşitli bölümleri için özel yetenek sınavıyla alınacak 315 kontenjan için internet ortamında 6 bin 120 adayın başvuru yaptığı bildirildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi'nin çeşitli bölümleri için özel yetenek sınavıyla alınacak 315 kontenjan için internet ortamından 6 bin 120 adayın başvuruda bulunduğu bildirildi.

OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaliteli eğitim anlayışı, fiziki, sosyal, kültürel ve sportif alandaki farklılığının öğrenciler tarafından önemsenmesi nedeniyle, tercih edilen bir üniversite olduklarını belirtti.

Üniversite Tercihinde Yelpazeyi Geniş Tutun

1 milyon 233 bin öğrencinin geleceğini şekillendirecek üniversite tercihleri başlıyor. Üniversite adaylarını yanlış tercih yapmamaları konusunda uyaran uzmanlar, tercih aralığının geniş tutulmasını tavsiye ediyor. Kendi başarı sıralamalarının 30 bin altı ve 10 bin üstündeki bölümleri yazan öğrenciler hedefi on ikiden vurabilir.

Temmuz 2nd

Liseden Mezun Olamadım Ama Üniversiteyi Kazandım? Kayıtlar Nasıl Olacak?

Herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşen ancak liselerden mezun olamadığı için kayıt yaptıramayacak öğrencilere Ekim'e kadar süre verildi.

Liselerden mezun olamadığı için üniversitelere Ağustos ve ek yerleştirme işlemleri sonucunda kayıt yaptıramayan öğrencilere, kazandıkları programların kontenjanları dikkate alınmaksızın, Ekim'e kadar kayıt hakkı verildi.

YÖK'ten yapılan açıklamada, Başkanlığa Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıyla, açıköğretim lisesi ve mesleki açıköğretim lisesi öğrencilerine 2014-2015 eğitim-öğretim yılında en az bir kez ek sınav hakkı verileceği ifade edildi.

Türkiye 3.’sü tıp okumak istiyor

YGS’de Türkiye 2.’si olan Süeda Şanlı, LYS’de MF-4 puan türünde Türkiye 3.’sü oldu. Şanlı, tıp okumak istediğini söyledi.

İzmir Fen Lisesi'nden bu yıl mezun olan ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) YGS-4 puan türünde Türkiye ikincisi olan Süeda Şanlı, Lisans Yerleştirme Sınavları sonuçlarına göre MF-4 puan türünde Türkiye üçüncüsü oldu.

Şanlı, YGS-4 puan türünde Türkiye ikincisi olduğunu, LYS'de derece beklediğini ifade etti. Matematik, geometri ve fizik sorularından birer, biyoloji sorularından ise üç yanlışının olduğunu belirten Şanlı, MF-4 puan türünde 496,39356 puanla başarı sıralamasında üçüncülüğü elde ettiğini söyledi.
Sınavda fen testlerinde zorlandığını anlatan Şanlı, kendisi derece beklemese de öğretmenlerinin iyi bir derece kazanacağına inandığını aktardı.

Haziran 27th

e-YDS 2017/6 Sonuçları Açıklandı mı?

18 Haziran 2017 tarihinde yapılan 2017 Elektronik Yabancı Dil Sınavının (e-YDS 2017/6) değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Sınav sonuçları 18 Haziran 2017'de, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır.

Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

e-YDS 2017/6 Sonuçları
Temel Soru Kitapçığı (% 10)

Son yorumlar

Kundak | Dantel | Kadin | Mhrs | Bilim