Archive - 2016

Aralık 30th

2017 TUS Sonbahar Dönemi Tercih Kılavuzu Yayımlandı mı?

2017 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2017-TUS) Sonbahar Dönemi tercih işlemleri, Aralık 2017 - Ocak 2018 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapılacaktır. Adaylar tercihlerini, TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak internet aracılığıyla yapacaklardır. Tercih ve yerleştirme işlemlerinde, 2017- TUS Sonbahar Dönemi Başvuru Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacaktır. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar tercih süresi içinde internet aracılığıyla tercihlerini değiştirebileceklerdir

Adayların tercihlerini yapmadan önce Ek’te yer alan kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

2017- TUS Sonbahar Dönemi Tercih Kılavuzu İndir

Lokomotif üniversiteler hangileri?

YÖK, 5 lokomotif üniversitenin ardından 5 tane de araştırma üniversitesi seçmeye hazırlanıyor. Bu üniversiteler özel olarak desteklenecek. Köklü üniversite olmak, araştırma üniversitesi olarak seçilmek için avantaj olmayacak.

Geçtiğimiz ekim ayında bulundukları bölgelerin kalkınmasında "lokomotif" görevi yapmak üzere 5 tane üniversite seçilmişti. Bu kez ise YÖK, araştırma üniversitelerini seçmeye hazırlanıyor. Seçilecek araştırma üniversiteleri özel olarak desteklenecek.

LOKOMOTİF ÜNİVERSİTE

Aralık 28th

LYS sözel mi olacak?

2018 yılında LYS sözel mi olacak? Açık uçlu soru nedir? 2017 - 2018 eğitim öğretim yılında yapılacak olan LYS sınavı sözel mi olacak soruları sorulmaya başlandı. Konuyla ilgili gözler resmi açıklamalara çevrildi.

LYS sınavı sözel mi olacak soruları sorulmaya başlandı. Peki 2018 yılında yapılacak olan LYS sınavı soruları açık uçlu soru mu olacak? Bugüne kadar sadece test olarak gerçekleştirilen LYS sınavı için açık uçlu soru gündeme geldi. Konuyla ilgili YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bir süre önce gündeme gelen fakat icraata tabii tutulmayan açık uçlu soru sistemine yeşil ışık yaktığını açıklamalarında bildirdi.

2018 LYS SINAVI SÖZEL Mİ OLACAK?

KPSS Tercihleri Nitelik Kod Kılavuzu Güncellendi

21 Aralık 2016 tarihinde ÖSYM’nin İnternet adresinden yayımlanan 2016/2 Tercih Kılavuzunda yer alan Nitelik Kod Kılavuzu’nun " Lisans Mezunları İçin Aranan Nitelikler" Bölümünde güncelleme yapılmıştır.

Lisans mezun olunan programlar arasında ismi yer alan"9988" Bankacılık ve Finans" lisans programı, "4465" kodu içerisine dahil edilmiş olup "4465" nitelik kodunun içeriği, "3117 Bankacılık", "3118 Bankacılık Finans", "6119 Bankacılık ve Finans/Bankacılık ve Finansman", "9371 Finans ve Bankacılık", "9988 Bankacılık ve Finans" lisans programlarını ihtiva edecek şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Aralık 26th

Mezun olmayan aday KPSS tercihi yapabilir mi?

KPSS'ye girdiği düzeyden henüz mezun olmayanlar, sınava girdikleri düzeyden KPSS tercihi yapamaz. Bu kişiler, KPSS tercihi yapabilmek için mezun olmayı beklemek zorundadır.

Bilindiği üzere, KPSS'ye lisans, önlisans ve ortaöğretim olmak üzere 3 düzeyden girilmiştir.

Sınavın geçerlilik süresi 2 yıl olduğu için, sınavdan sonraki dönemlerde mezun olacaklar da, sınava girmiştir.

Henüz mezun olmayanların, sınava girdikleri düzeyden tercihte bulunmaları mümkün değildir. Bunlar bir alt öğreninden de tercihte bulunamazlar.

Örneğin sınava lisans düzeyinden giren ve bugün itibariyle mezun olmayan bir aday, lisans düzeyinden KPSS tercihi yapamayacaktır. Bu aday, lisanstan tercih yapamadığı gerekçesiyle, bir alt öğrenimi olan ortaöğretim düzeyinden de tercihten bulanamaz. Bu adayın, lisanstan mezun olana kadar beklemesi gerekmektedir.

Aralık 25th

2018 YGS ve LYS’de neler değişti?

Üniversitelere girişte uygulanan sınav sisteminde yapılan bir dizi değişiklik, 2018’de hayata geçirilecek. Bu yıldan itibaren LYS’lerde öğrencilerin kaygılarını artırmayacak şekilde az sayıda açık uçlu soru sorulacağını belirten uzmanlar, bu soruların yoruma açık olmayan, genel bilgi ölçen sorulardan oluşacağına dikkat çekiyor. Yeni yapılan değişiklikle sınavsız geçişin kaldırıldığını ifade eden uzmanlar YGS ile girilen öğretmenlikler için adayların LYS’ye de girmeleri gerekeceğini kaydediyor.

Aralık 24th

YLSY sözlü sınav giriş belgeleri yayımlandı mı?

2018 YLSY - Yurt Dışında Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Sözlü Sınava Çağrılmaya Hak Kazanan Adayların Sözlü Sınav Giriş Bilgileri Açıklandı

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Bakanlığımızca 1416 sayılı Kanun kapsamında verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek öğrencileri belirlemek amacıyla yapılacak sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların sözlü sınav giriş bilgileri Bakanlığımızın Resmi Burslu Öğrenci Sistemi'nden (REBUS - http://rebus.meb.gov.tr) açıklanmıştır.

REBUS'a aşağıdaki bilgiler kullanılarak giriş yapılacaktır:

1) Kullanıcı Adı: T.C. Kimlik numarası,

2) Şifre: T.C. Kimlik numarasının ilk 8 (sekiz) hanesi.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması nedir?

KPSS 2016/2 tercihleri 21 Aralık 2016 tarihinde ÖSYM tarafından alınmaya başladı. Yaklaşık 6 milyon adayın 2051 kadro için tercih yapması bekleniyor.

Aralık 23rd

Üniversite sınavlarına hazırlık için 2. deneme sınavı

Üniversite sınavlarına hazırlanan 12. sınıf ve mezun öğrencilerin üniversite hazırlık sürecinde genel başarı düzeylerini ölçmek, sınav kaygılarını düşürmek, sınav pratiği oluşturmak amacıyla YGS 2. Değerlendirme Sınavı, bugün itibarıyla yayımlandı.

Millî Eğitim Bakanlığının tüm sınıf düzeylerinde hazırladığı Kazanım Kavrama Testleri ile Değerlendirme Sınavlarına odsgm.meb.gov.tr/kurslar internet adresinden PDF formatında erişilebiliyor.

Üniversite sınavlarına hazırlık 2. deneme sınavı için tıkla

Aralık 22nd

YGS ile girilen eğitim fakülteleri LYS ile mi öğrenci alacak?

YÖK kararıyla YGS'den öğrenci alan öğretmenlik programları, aynı içerikteki LYS puan türlerine çevrildi.

LYS'DE YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile öğrenci alan öğretmenlik programları, aynı içerikteki Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puan türlerine çevrildi.

YÖK'ün yeni düzenlemesine göre, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği programı YGS-1 puan türünden MF-1 puan türüne, beden eğitimi ve spor öğretmenliği programı, YGS-6'dan TM-2'ye, kimya öğretmenliği programı, YGS-2'den MF-3'e, okul öncesi öğretmenliği programı, YGS-5'ten TS-1'e, özel eğitim öğretmenliği programı da YGS-4'ten TS-1 puan türüne dönüştürüldü.

Öte yandan, eğitim fakültelerine girişte başarı sıralaması 240 bin olarak belirlendi.

İlahiyat fakültesi YGS'den mi yoksa LYS'den mi alıyor?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'İlahiyat fakültelerinde ikinci aşamadan öğrenci alınacak'

YÖK Başkanı Saraç, şöyle konuştu:

"Yıllardan beri ilahiyat fakülteleri ile alakalı 'Niye ikinci aşamadan girilmiyor. Bu, niteliği yükseltici bir husustur halbuki' diyerek bize başvurular, raporlar sunuluyordu. Yükseköğretim Kurulu olarak ilahiyat fakültelerinde artık bu yıldan itibaren ikinci aşamadan öğrenci alınacağını burada açıklamak isterim."

Öğretmen olabilmek için başarı sıralaması nedir?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, öğretmenlik bölümlerine girişte ilk 240 bine girme şeklinde başarı sıralaması şartının getirildiğini bildirdi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Saraç, "Bazı yükseköğretim programları, birinci aşama ile öğrenci alıyorlardı. Biz önce birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik programlarını artık ikinci aşamaya nakletme kararı aldık. Bu çok radikal bir karar. YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken YGS'deki test içeriklerini dikkate alacağız. Bütün bu LYS'den öğrenci kabul edecek programlar için de başarı sıralaması şartı getirdik. Bu başarı sıralaması şartı da 240 bin. 240 binden aşağısının artık bu programlara girmesi söz konusu olmayacak." dedi.

Aralık 21st

2017 YDUS Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı

17 Aralık 2017 tarihinde saat 09:30'da uygulanan 2017-YDUS Temel Soru Kitapçıkları ile Cevap Anahtarlarına, Aralık 2017 tarihinde saat 15:10'dan itibaren aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

2017-YDUS Soruları, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM'ye aittir. ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.

2017-YDUS Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları (% 10)

2016-YDUS Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları (% 10)

Meslek liselerin ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı değeri nedir?

Bilindiği üzere 9 Aralık 2016 tarihli 6764 sayılı Kanun ile bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının yükseköğretim ön lisans programlarına yerleştirmelerinde sınavsız geçiş uygulaması kaldırılmış olup, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunlarının aynı alanda ön lisans programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlardan almış oldukları puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanına eklenecek katsayı Yükseköğretim Kurulu tarafından 0,06 olarak belirlenmiştir.

Meslek ve teknik liseleri sınavsız geçiş yapabilir mi?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrencilerin meslek yüksekokullarına sınavsız geçişi kaldırılarak ek puan getirildi. 2017’den itibaren uygulanacak ek puanın katsayısını YÖK bugün açıklayacak. 2016 yılında 155 binden fazla öğrenci sınavsız geçişle bir ön lisans programına yerleşerek üniversiteli olmuştu.

Mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrenciler artık meslek yüksekokullarına sınavsız geçiş yapamayacak. Uygulama 2017’de üniversite sınavlarına girecek adayları kapsıyor. Bu değişiklik geçen yıl gündeme gelmiş ancak bu kurumlardan 2016’da mezun olan 70 bin öğrencinin mağduriyet yaşamaması için bu adaylar, uygulamadan muaf tutulmuştu. 2017’den itibaren meslek lisesi öğrencileri sınavsız geçiş yapamayacak. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yeni katsayının bugün açıklanacağını belirtti.

EK PUAN GERİ GELDİ

Son yorumlar

Kundak | Dantel | Kadin | Mhrs | Bilim