Archive - 2015

Aralık 31st

2018 ÖSYS Aday El Rehberi Yayımlandı mı?

2018- ÖSYS: Sınav Takvimi, Aday El Rehberi ve Kitap Ayıracı

2018 yılı sınav programı kapsamında; ÖSYS adayları için bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olan 2018 ÖSYS Sınav Takvimi, Aday El Rehberi ve Kitap Ayıracı çalışmalarına aşağıdaki bağlantılardan erişilebilir.

Sınava girecek adaylara başarılar dileriz.

2018 ÖSYS Sınav Takvimi
2018 ÖSYS Aday El Rehberi
ÖSYS Kitap Ayıracı

YÖK Çağrı Merkezi Numarasını Değiştirdi

Yüksek Öğretim Kurulu çağrı merkezi numarasını değiştirdiğini açıkladı. YÖK'ün yeni numarası 0850 470 0 965 olacak.

YÖK'ten yapılan açıklamada şöyle denildi:

Başkanlığımızın daha önceden 444 8 965 numarası üzerinden verdiği çağrı merkezi hizmeti, 04 Ocak 2016 tarihinden itibaren 0850 470 0 965 numarası üzerinden verilecektir.

Ayrıca çağrı merkezimiz sadece mesai günlerinde, 09.30-17.30 saatleri arasında hizmet verecektir.

ALO YÖK : 0850 470 0 965

Aralık 31st

ADLİ YARGI-2 Sınav Sonuçları Açıklandı

19 Aralık 2015 tarihinde uygulanan Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı (2015-Adli Yargı-2) değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Sınav sonuçları, 30 Aralık 2015 tarihinde (bugün) saat 16:55’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr resmi internet adresinden açıklanacak olup adaylar sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

Sınav sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler Ek’te verilmiştir.

Sınav Sonuçları

Sayısal Bilgiler

ÖSYM'den 'Aziz Sancar'lı mesaj

ÖSYM, üniversite sınavlarına başvuru tarihleri yaklaşırken, Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Sancar'ın adaylara mesajlarını içeren bir bilgilendirme videosu hazırladı- Sancar:- "Benim hikayem üniversite sınavını kazanarak başladı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ÖSYM, "kural ihlali" nedeniyle adayların sınavlarının geçersiz sayılmasının önüne geçmek için bilgilendirme amaçlı kısa bir animasyon filmi yaptı. ÖSYM, sınav görevlilerine yönelik de adayların binalara girişlerinde ve sınavda uymaları gereken kuralları hatırlatan, başka bir eğitim amaçlı film için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde, Ankara'ya gelen ve bir dizi ziyaret gerçekleştiren Aziz Sancar, üniversite sınavına hazırlanan adaylar için kamera karşısına geçti.

Aralık 29th

KPSS Branş Sıralamaları Güncellendi

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2016 KPSS ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 2016 KPSS branş bazında sıralamaların güncellendiği resmi siteden duyuruldu. İşte KPSS hakkındaki güncel duyuru...

Milyonlarca adayı ilgilendiren bir açıklama ÖSYM'den geldi. 2016 KPSS branş bazında sıralamaların güncellendiği haberi ÖSYM'nin internet sitesinde duyuruldu. Ayrıca "Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Kamu Hastaneleri KurumununSözleşmeli Pozisyonlarına Yerleştirme Yapmak İçin Adaylardan Tercih Alınması" da 2-9 Mart tarihlerinde yapılacak.

KPSS ile ilgili son durum bilgisine haberimizden ulaşabilirsiniz.

ÖSYM duyurusu;

2016 KPSS- Lisans, Önlisans ve Ortaöğretim: Branş Bazında Sıralamaların Güncellenmesi

ÖSYM'den Üniversite Adaylarına Özel Single

ÖSYM, üniversite adaylarına özel "Sınava Doğru" adlı bir single hazırlattı. Adayları sınav öncesinde motive etmek üzere spot filmlerde kullanılacak.

Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2018 YGS) girecek adaylar için bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olan Kamu Spotuna aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir.

YGS Kamu Spotu

‘SINAVA DOĞRU’ ÖSYM Single

Aralık 28th

ÖSYM Sınavlarında Güvenlik Tedbirleri Nasıl Alınıyor?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınav güvenliğinin tam olduğu ve ÖSYM'ye güvenin azalmadığı düşüncesinde. Bu yıl lise öğretmenlerinden de soru alındığını ve bu öğretmenlerin konuyu çevresine söylediği zaman komisyondan çıkarılacağını açıklayan Prof. Dr. Demir, yaklaşık 2 milyon adayın gireceği YGS ve LYS öncesi konuştu

Aralık 25th

Öğrenci Katkı Paylarının Devletçe Karşılanmasına İlişkin Usul ve Esasları Yayımlandı

Öğrenci Katkı Paylarının Devletçe Karşılanmasına İlişkin Uygulama Usul ve Esasları (2015/027) yayımlanmıştır.

ÖĞRENCİ KATKI PAYLARININ DEVLETÇE KARŞILANMASINA İLİŞKİN

UYGULAMA USUL VE ESASLARI

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 - (1) Bu Usul ve Esasların amacı, Bakanlar Kurulunun 19/8/2015 tarihli ve 2015/8040 sayılı Kararı Eki "2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar" gereğince Devletçe karşılanacak öğrenci katkı paylarına ilişkin uygulama usul ve esaslarını belirlemektir.

Kapsam

KYK burs sonuçları nereden öğrenilir?

Üniversite öğrencilerinin eğitim yaşamları boyunca ihtiyaç duydukları konaklama ve maddi gelir desteğinin devlet tarafından karşılanabilmesi amacıyla ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine yönelik sunulan KYK Burs Sonuçları açıklandı . KYK Burs Sonuçları nasıl öğrenilir? KYK Bursları ne zaman yatacak?

2017-2018 eğitim öğretim yılı için yapılan KYK burs sonuçları açıklandı mı? KYK Burs sonuçları ne zaman açıklanacak? KYK Burs ve Kredi başvuruları bugün açıklandı. KYK burslarının ilki Ocak'ta dağıtılacak. KYK Burs Sonuçları nereden öğrenilir? Kimler kaç para burs alacak? Detaylar haberimizde...

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak verilen KYK burs sonuçları henüz açıklanmadı. Ancak öğrenciler ilk burslarını Ocak 2018 tarihinde alacaklar.

Aralık 24th

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinde Değişiklik

<

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

24 Aralık 2015 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 29572

YÖNETMELİK

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan:

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU BURS-KREDİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 24/8/2004 tarihli ve 25563 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Maliye Bakanı ve Gençlik ve Spor Bakanı birlikte yürütür.

2010 KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Testlerinin İptali Sonucu Neler Olabilir?

Kopya iddialarıyla gündeme gelen 2010 KPSS ile ilgili önemli bilgi ve kanıtlar savcılık tarafından mahkemeye sunuldu. Mahkemenin iptal kararı vermesi durumunda on binlerce kişinin memuriyeti tehlikeye girecek.

2010 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile atanan on binlerce kişinin memuriyeti tehlikede.

Adli soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında YÖK Denetleme Kurulu raporunun da olduğu kanıtları "genel kültür ve genel yetenek sınavlarının iptali istemini" değerlendiren Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderdi.

Belgelerde, davanın esasını doğrudan etkileyecek delil, belge ve itirafların yanı sıra, bu iki sınavın sorularının da önceden elde edildiğine ilişkin TÜBİTAK raporu da var.

Aralık 24th

Kamu Personeli Seçme Sınavı Hazırlık Kursu Programları Yayımlandı

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, KPSS kursu veren dershane ve özel eğitim kurumlarının hafta hafta işlemesi gereken dersleri belirledi.

Yayımlanan KPSS programları; alan bilgisi, eğitim bilimleri ve Genel Kültür- Genel Yetenek olmak üzere 3 alanda düzenlenmiştir.

GY GK kursları, toplamda 128 saat olarak belirlenmiştir.

Tüm kurslar, 32, 21, 16, 10 ve 8 haftada olmak üzere 5 farklı şekilde verilebilecek.

Hafta hafta dersnalerde uygulanacak ders müfredatını görmek için buraya tıklayınız.

1 ila 127 sayfalar arası alan bilgisi,

1 ila 74 sayfalar arası eğitim bilimleri

Aralık 21st

EBA e-Kurs 2.Dönem Başvuruları Nasıl Yapılacak?

2017-2018 Yılı 2.Dönem Destekleme ve Yetiştirme-Takviye Kursları Öğretmen ve Öğrenci Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'nce Destekleme ve yetiştirme kursları E-KILAVUZU yayımlandı.

2017-2018 Yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları e-Kılavuzu için Tıklayınız

EBA e-Kurs 2.Dönem Başvurularını Yapmak için Tıklayınız

EBA e-Kurs Girişi için Tıklayınız

'Sınavlara, hafıza teknikleri ile hazırlanan öğrenciler daha başarılı'

Doping Hafıza Genel Müdürü Semih Hakyemez, veliler ve öğrencilerin üniversite sınavları için hafıza tekniklerine yöneldiğini söyledi.

Doping Hafıza Genel Müdürü Semih Hakyemez, üniversite sınavına hafıza teknikleriyle hazırlanan öğrencilerin başarı ortalamalarının oldukça yüksek olduğunu söyledi. Hafıza teknikleri kullanarak sınava hazırlanan öğrencilerin daha başarılı olduğu belirten Hakyemez, "Hafıza teknikleri, Dünya'da kabul görmüş olmasına rağmen Türkiye'de az biliniyor. Hafıza teknikleri öğrencilerin beyinlerini etkin kullanarak görsel, duyusal, çağrışımsal, zengin ve renkli bir eğitim içeriği sunuyor. Öğrencilerin sınavda sorumlu olduğu derslerde tüm müfredatı işleyen kurum, bilgileri öğrencilerin kalıcı belleğine aktarmaya yönelik faaliyetlerde bulunuyor" dedi.

Aralık 20th

Ortaöğretim Kurumlarında Sınav Analizi Nedir?

Sınav analizi nedir, hangi okullarda yapılır?

07.09.2013 Tarihli ve 28758 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin "Tanımlar" başlıklı 4. maddesinin (t) fıkrasındaki; "t) Sınav analizi: Sınav sonuçlarının soru, şube ve sınıf bazında ayrıntılı olarak değerlendirilmesini ifade eder." hükümlerinde tanımlanmıştır.

Ortaöğretim kurumlarında Sınav Analizi yapılmaktadır.

Son yorumlar

Kundak | Dantel | Kadin | Mhrs | Bilim