KPSS Puan Türleri AçıklamalarıKPSS her yıl yapılmakta ve milyonlarca insan bu sınava girmektedir. Peki kaç puan türü var? Puanları kimler kullanıyor? Puanlar ile nerelere başvuruluyor?

KPSS Puan sayısı Ne Kadar?

KPSS'de şuanda toplam 124 çeşit puan bulunmaktadır. Bu puanların her biri hem bileşen olarak hem de bileşen ağırlığı olarak farklıdır.

Bileşen, bir puanın hesaplanmasında etkili olan alanlardır. Örneğin P3 puanı GK ve GY bileşenleri yeterlidir. P49 puanı ise GK, GY, hukuk, iktisat, yabancı dil, muhasebe ve maliye bileşenlerinden oluşur.

Bileşen ağırlığı; bir puanın bileşeninin, o puanı yüzde kaç oranında etkilediğidir. Örneğin P3 puanında GK %50 ve GY %50 etkilemektedir. P2 puan türünde GK%70 ve GY %30 etkilemektedir.

Puanların kullanım alanları

KPSS'de 124 çeşit farklı puan bulunmaktadır. Bunların hangi alanlarda kullanıldıklarını aşağıdaki tabloda görebiliriz:P94 ve P93 Puanları

Lise ve önlisans(2 yıllık) mezunu adayların B grubu alımlarda tercih yapmak için kullandığı puan türüdür. GK (%50)+ GY (%50) bileşenlerinden oluşur.

Sadece çift yıllarda B grubu KPSS yapılmaktadır. Bunun sonucunda da lise-önlisans adayları için sadece çift yıllarda (2 yılda bir) KPSS yapılmaktadır.

Şuan 2016 KPSS P93-P94 puanları geçerlidir ve adaylar 2018 yılında yeni bir B grubu puan alıncaya kadar bu puanları kullanmaya devam edeceklerdir. Bu puanlar 2 yıl geçerlidir.

P3 puanı

Lisans (4 yıllık) mezunu adayların hem b grubu hem de a grubu alımlarda kullanabildiği puan türüdür. Ancak P3 puan türünün özelliği yıldan yıla değişmektedir. Çünkü tek yıllarda (2017-2019 gibi) yapılan KPSS'lerde hesaplanan P3 puan türleri sadece A GRUBU alımlarda kullanılabilmektedir. Çift yıllarda (2016,2018 gibi) yapılan KPSS'lerde hesaplanan P3 puanı ise A GRUBU + B GRUBU alımlarda kullanılabilmektedir. P3 puanı 2 yıl geçerlidir.

P121 Puanı

Eğitim fakültelerinden mezun olan lisans mezunu adayların öğretmenlik tercihlerinde kullandıkları puan türüdür. Bu puan türü GK + GY + Eğitim bilimleri + Öğretmen Alan Bilgisi Testi bileşenlerinden oluşur.

Bu puan türü birkaç yıldır kullanılmaya başlayan bir puandır. Kılavuzda belirtilen sadece 16 bölümden mezun olan adaylar bu sınav oturumlarına katılırlar ve bu puanla tercih yaparlar. Diğer bölümlerden mezun olan adaylar ise P10 puan türü ile tercih yaparlar.

P121 puan türü 1 yıl geçerlidir. Her yıl yapılan KPSS ile bu puan türü hesaplanmakta ve kullanılmaktadır.

P10 Puanı

Eğitim fakültelerinden mezun olan lisans mezunu adayların öğretmenlik tercihlerinde kullandıkları puan türüdür. Bu puan türü GK + GY + Eğitim bilimleri bileşenlerinden oluşur.

P121 puan türü gelmeden önce sadece P10 puan türü kullanılmaktaydı. Şuan ise yukarıda belirttiğimiz 16 bölüm haricindeki eğitim fakültesi mezunları bu puan türü ile tercih yapmaktadır.

P10 puan türü 1 yıl geçerlidir. Her yıl yapılan KPSS ile bu puan türü hesaplanmakta ve kullanılmaktadır.

P122-123-124 Puanları

İmam atamalarında kullanılan puan türleridir. Sırasıyla lise, önlisans ve lisans mezunları tarafından kullanılır. Bu puan türü içinde GK + GY + Din Bilgisi Alan Testi bileşenleri bulunmaktadır.

Bu puan türleri birkaç yıldır alan bilgisi testi yapılmaya başlanması ile kullanılmaya başlanmıştır. Bu puanlar iki yıl geçerlidir.
KPSS