2018 KPSS'ye Üniversite Okuyan Öğrenciler Katılabilir mi?2018 Kamu Personel Seçme Sınavına üniversitede okuyan lisans öğrencilerinin girmesi gerekiyor mu?

KPSS'ye başvurularda tek yıl için sadece üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olan adaylar yada mezun olabilecek durumda olanlar sınava başvurabilecektir. ÖSYM bu yıl yapılacak KPSS için yayımlanan başvuru kılavuzunda başvuru koşullarını şu şekilde açıklamıştır:

Sınava, lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir. Koşullardan herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, KPSS’ye alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar. Bu açıklamaya göre üniversitelerin 3. sınıflarında okuyan adaylarda sınava başvuru yapabilecektir. 2018 KPSS'nin geçerlilik süresi 2 yıl olduğu için sınavda alınan puanlar 2020 yılında yapılacak olan KPSS'ye kadar geçerli olacaktır.

Okuyan bir adayın sınavda almış olduğu puanı kullanabilmesi için 2 yıl içerisinde mutlaka üniversiteden mezun olması gerekir. Aksi taktirde aday kamu kurumlarınca açılan sınavlara kesinlikle başvuru yapamaz. Başvuru yapmış olsa ve kurumun sınavını kazanmış olsa bile mezun olamadığı için aldığı puanlarda geçersiz sayılacaktır. Normal koşullarda şu an 3. sınıfta okuyan bir aday 2019 Haziran ayında okulunu bitirebileceği için almış olduğu 2018 puanıyla bir yıl boyunca(2019 Haziran- 2020 Temmuz arası) açılacak olan tüm A grubu kadroları için kurumlara başvuru yapabilecektir.

2019 KPSS puanı merkezi atamalarda geçerli değildir

Burada önemli bir bilgiyi de tüm adaylarla paylaşmak istiyoruz. Tek yıl KPSS A grubu ve öğretmenlik alanlarında yapıldığı için sınavdan alınan puanlar ÖSYM tarafından yapılan merkezi memur atamalarında kullanılamayacaktır. Adayların 2019 KPSS puanını hangi personel alımlarında kullanabileceğini daha önce yaptığımız haberimizde açıklamıştık.

Üniversitelerin iki yıllık bölümlerini bitiren önlisans mezunları ile liseden mezun olan ortaöğretim adayları sadece çift yıllarda yapılan KPSS'ye girebileceği için böyle bir durumda olan adayların 2020 KPSS'yi beklemeleri gerekmektedir.
KPSS