2018-1 KPSS Tercih Robotu Yayınlandı mı?KPSS tercihleri başladı mı? Yapılacak olan tercih işlemleri öncesi KPSS tercih robotu kullanarak boş kontenjanlara bakabilirsiniz.2018-1 KPSS Tercihleri Haziran - Temmuz 2018 tarihleri arasında alınacak.

2018-1 KPSS Tercih Robotu Tıkla İndir

KPSS-2018/1 Yerleştirme Tercih Kılavuzu İndirmek için Tıklayınız

KPSS-2018/1 Yerleştirme Tercih İşlemlerini Yapmak için Tıklayınız

KPSS tercih işlemlerini kolaylaştırmak isteyen adaylar KPSS tercih robotunu kullanarak boş kontenjan ve kadrolara bakabilirler. Kendi mezun oldukları bölüme göre ne kadar boş kontenjan olduğunu görmek isteyen adaylar için KPSS tercih robotu kolaylıkla kontrol imkanı sunuyor. DPB KPSS tercih robotu kullanarak boş kontenjan ve kadrolardan hangilerine uygun olduğunuzu görebilirsiniz.

Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için 2018'de yapılmış olan KPSS sınavlarından birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekiyor.

KPSS tercih işlemleri nasıl yapılacak?

Adaylar için yalnizca puanlar yeterli değildir. Seçenek yaparken önemli olan sıralamadır. Sıralama iki şekilde yapılır. Branş bazında sıralama ve genel sıralama olarak ikiye ayrılan bu sıralama, seçenek edeceğiniz kadroya göre ehemmiyet taşır.

-Tercih Kodu Nedir?

Lisans düzeyinde KPSS’ye giren her adayın kendi bölümü için belirlenen 4 haneli rakamdan oluşan bir seçenek kodu vardır. Seçenek klavuzunda adaylar, kendi seçenek kodunun bulunduğu kadroları seçenek edeceklerdir.

-4001 Kodu Nedir?

Bu seçenek kodu, kısım ayrımı olmaksızın tüm lisans mezunlarının seçenek yapabileceği kadroları gösterir. Her sahadan seçenek yapıldığı için genel olarak yüksek puanla kapatır.

-Kaç Çeşit KPSS sıralaması vardır?

Genel sıralama ve branş sıralaması olarak ikiye ayrılan sıralamalar, seçenek yaparken ehemmiyet kazanır. Genel sıralama; adayın kendi meydanından olan ya da olmayan herkesin sıralandığı sıralamadır.

-Branş sıralaması; adayın yalnizca kendi bölümünden olanlar baz alınarak oluşturulmuş sıralamadır.

-4001 kodu bulunan kadroları seçenek edecek olan adaylar, genel sıralamadaki yerini kullanırlar.

Bundan sonra sıra artık puanları kullanarak meslek sahibi olmak için tercih yapacaklar...

Bu merkezi alımda hangi kurumlar yer alacak?

Bu belli ve sabit bir bilgi değildir. her merkezi alımda farklı kurumlar, farklı sayılar ve farklı unvanlara yerleştirme yapılmaktadır. Bir yerleştirmede kontenjan isteyen kurum bir sonrakinde istemeyebilir. Ama genel olarak bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatlarına, belediyelere, il özel idarelerine, üniversitelere, KİT'lere ve diğer kamu kurumlarına yerleştirme yapılmaktadır.
KPSS