Archive - 2013

Tarih

Aralık 21st

2016-2017 ÖSYM Sınav Takvimi Değişti

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 2017’de yapacak sınavların tarihlerini açıkladı. Sınav başvurularının ne zaman başlayacağını ve ne zaman biteceğini açıklayan kurum, kendi sitesinden yayımladı. Lisede okuyan öğrencilerin için önemli olan YGS sınavı ne zaman olacak?

*** Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2017 Yılı Sınav Takvimi Son Güncel Haline Ulaşmak için TIKLAYINIZ...

Eylül 5th

Ösym Sınav Sistemi Değişiyormu

Üniversiteye giriş sistemi değişiyor mu? Üniversiteye giriş sınavları YGS ve LYS kalkacak mı? Yeni üniversiteye giriş sistemi nasıl olacak? ÖSYM Başkanı Ali Demir binlerce öğrencinin merak ettiği soruları cevapladı;

Öğrencilerin, ailelerin merak ettiği “Üniversiteye giriş sınavlarında bir değişiklik olacak mı, açık uçlu sorular ne zaman sınavlarda sorulacak?” gibi sorulara cevap veren ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, “Gelişmiş ülkeler artık öğrencilerini çoktan seçmeli sorulardan oluşan sınavlarla almıyor. Açık uçlu sınav dediğimiz yazılı sınavla alıyor. Biz de buna kendimizi hazırlamalıyız, ama bugünden yarına olacak bir şey değil” dedi.

Temmuz 26th

LYS Üniversite Yerleştirme Sonuçları 2017

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 12 Mart 2017 tarihinde uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 10-11 ve 17-18 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleşen Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2017-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları, Ağustos 2017 tarihinde saat 10:45’den itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanacaktır.

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını yukarıda belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

ÖSYM YERLEŞTİRME SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Temmuz 22nd

ÖSYM Artık Sınav Sorularını Yayınlamayacak

ÖSYM, TBMM'de kabul edilen Torba Kanun'da yer alan bir madde kapsamında elektronik sınav hazırlıkları kapsamında büyük kapsamlı sınavlar dışındaki sınavlarda sorulan soruları yayımlamayacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), TBMM'de kabul edilen Torba Kanun'da yer alan bir madde kapsamında elektronik sınav hazırlıkları kapsamında büyük kapsamlı sınavlar dışındaki sınavlarda sorulan soruları yayımlamayacak. Adayların cevap kağıtları ve cevap anahtarlarını görmeleri sağlanacak.

Temmuz 22nd

LYS Üniversite Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2017

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 12 Mart 2017 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS 2017) ve 10-11 ve 17-18 Haziran 2017 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS 2017) sonuçlarına göre, adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2017-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezî yerleştirme işlemleri tamamlandığı anda osymsinav.net'ten ulaşabilirsiniz. Sonuçların en geç bir hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

Temmuz 17th

2017 LYS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

10-11 ve 17-18 Haziran 2017 tarihlerinde uygulanan 2017 Lisans Yerleştirme Sınavları (2017-LYS) sonuçları,11 Temmuz 2017 tarihinde saat 17:45’te açıklanacaktır.

Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adaylara gönderilmeyecek olup adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM’nin resmi internet adresinden (https://sonuc.osym.gov.tr) ya da ÖSYM Mobil cihazlarından T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

2017 LYS Sınav Sonuçları için tıklayın

2017-LYS Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler için Tıklayın

2017- LYS sonuçlarına ait sayısal bilgiler Ek’te sunulmuştur.

LYS puan hesaplaması yapılır?

2017 DGS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

23 Temmuz 2017 tarihinde yapılan 2017 Dikey Geçiş Sınavının (DGS) değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.

Sınav sonuçları,29 Ağustos 2017 tarihinde ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır.

Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

2017 DGS Sonuçlarını Öğrenmek için Tıklayınız

2017-DGS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgileri Öğrenmek için Tıklayınız

2017 DGS Dikey Geçiş Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

DGS Dikey geçiş sınavı tarihi belli oldu..Ösym tarafından 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak olan dgs dikey geçiş sınavı yerleri de açıklandı..yıllık önlisans mezunlarının 4 yıllık lisans mezunu olabilmeleri yolunda önemli bir sıçrama tahtası olan DGS sınavı yaklaştı. Sınava hazırlanan öğrenciler, özellikle de idealist olanlar DGS 2017 sınavına büyük bir önem atfediyor. 4 yıllık lisans mezunu olmak, günden güne değeri düşen bir seviye olmakla birlikte, artık yüksek lisans ve doktora yapanlar, mesleki yaşamda daha çok önplana çıkıyor.

DGS 2017 sınavı ne zaman? DGS 2017 sınav giriş yerleri belli oldu mu? DGS Sınav giriş yerleri ÖSYM’nin resmi sitesinden sınavdan 1 hafta önce açıklanacak. Sınav tarihi 23 Temmuz 2017 olduğuna göre, DGS 2017 sınav giriş yerleri de Temmuz 2017 günü ÖSYM tarafından açıklanacak.

2017 DGS Dikey Geçiş Sınav Giriş Yerleri Açıklandı mı?

2017-DGS,Dikey geçiş sınavı 23 Temmuz 2017 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlandığı anda osymsinav.net'ten erişime açılacak.

DGS Dkey Geçiş Sınav Giriş Yerleri için tıkla

SINAVA GİRİŞ BELGESİNDE YER ALAN TEMEL KURALLAR TIKLA ÖĞREN

Temmuz 17th

AÖF Kredili Sistem de Bütünleme Olacak mı?

AÖF açıköğretim fakultesi öğrencileri kredili sistemde bütünleme sınvaı olacak mı diye merakla beklerken sorunun yanıtı geldi..Yaklaşık 1,5 milyon öğrencinin merakla beklediği, 'Bütünleme sınavları yeni sistemde yapılacak mı, yapılmayacak mı?' sorularına Anadolu Üniversitesi (AÜ) Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Dekanı Prof. Dr. Kerim Banar yanıt verdi. Banar, kredili sistemde bütünleme sınavlarının yapılmasının imkansız olduğunu, yapılmayacağını belirtti.

İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Banar, yeni sistemde bütünleme sınavlarının yapıldığında birçok kişinin mağdur olacağını belirterek, açık öğretim öğrencilerinin birçoğunun yeni sistemden memnun olduğuna dikkat çekti.

Mayıs 3rd

Sınav Takvimi

2017 ÖSYM Sınav Takvimi

2017 yılında ösym nin düzenlediği tüm sınavların gün gün takvimine ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız

2017 ÖSYM sınav takvimi için buraya tıkla

2017 ALES Sınav Giriş Yerleri Açıklandı mı?

2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES 2017) Sonbahar döneminin sınav giriş yerlerini adaylar sınav zamanından bir hafta önce ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr sitesinden öğrenebilecekler.

ALES Sınav Giriş Yerlerini Öğrenmek için Tıklayınız

19 Kasım 2017'de gerçekleştirilecek ALES'e girecek adaylar T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sınav giriş belgelerini edinebilecek. Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekiyor.

LYS Sınavlarında YGS Telafi Edilebilir mi?

Üniversiteye girmek isteyen adayları şimdi zorlu bir LYS süreci bekliyor. YGS sonrası adayların birçoğunda hedeflerine ulaşamamanın huzursuzluğu gözlenmektedir. Buna bağlı olarak ta LYS çalışmalarını bırakmayı ve hayallerini bir sonraki yıla ötelemeyi düşünüyor. Şu sıralar öğrencilerin en çok “YGS’nin LYS’ye etkileri ne kadar olacak?”, “LYS motivasyonunu nasıl kazanabilirim”, “ YGS telafi edilebilir mi?” sorularına cevap arıyorlar. Adayların kalan süreci daha verimli değerlendirmeleri adına bu soruların cevabı önemli olmaktadır.

Nisan 29th

ÖSYM sınav ihraç edecek

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, ÖSYM'nin Türkiye'de sosyal adalet sağlayan bir kurum olduğunu bunun için de yıpratılmaması gerektiğini söyledi. Uluslararası bazda sınav yapmak arzusunda olduklarını vurgulayan Demir, bazı ülkelerin ÖSYM'yi örnek alır hale geldiklerini ve birkaç ülkeden sınav yapılması için teklif aldıklarını söyledi.

Kamu kurumlarının üst düzey yöneticileri tarafından kurulan Uluslararası Yöneticiler Derneği'nin (YÖNETDER) bu haftaki konuğu ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir oldu.

ÖSYM'nin iş yükünün ağır olduğunu belirten Demir, katılımcılara hitabından 2012 yılında 464 milyon sayfa soru kitapçığı bastıklarını, soruların hazırlanıp basım işinde çalışan bazı personelin aynı dönemde 215 gün kapalı mekanda kaldığını belirtti.

Demir, sınav güvenliğine çok önem verdiklerini, bu yıl saklama merkezlerinde ve nakil araçlarında kullanılmak üzere elektro-mekanik kitlilerin kullanılmaya başladığını kaydetti.

BAZI PERSONEL 215 GÜN KAPALI ALANDA KALDI

Nisan 27th

LYS başvuruları haftasonu da yapılabilecek

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), LYS başvurularının son günü olan 17 Nisan 2017 tarihinde Başvuru Merkezleri'nde oluşabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri'nin hafta sonu da hizmet vereceği açıklandı.

Son yorumlar

Kundak | Dantel | Kadin | Mhrs | Bilim